ترینو

تالاسمی مینور

آیا تالاسمی مینور خطرناک است؟

تالاسمی نوعی بیماری خونی و وراثتی است و علت اصلی ابتلا به آن، تولید غیر عادی هموگلوبین است. هموگلوبین نوعی پروتئین در گلبول های قرمز انتقال دهنده اکسیژن در بدن است. در پاسخ به این سوال که آیا تالاسمی مینور خطرناک است؟ باید گفت خیر. افرادی که به تالاسمی مینور مبتلا هستند خطر خاصی آن ها را تهدید نمی کند و زندگی معمولی خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: آیا پوکی استخوان درمان دارد؟

قبل از این که بخواهیم در مورد خطرناک بودن یا نبودن تالاسمی-مینور صحبت کنیم ابتدا انواع تالاسمی را معرفی کرده، تعریفی از هر کدام را ارائه می کنیم و سپس خطرناک بودن یا نبودن هر یک از این دو نوع تالاسمی برای بدن انسان را مشخص می کنیم.

تالاسمی چیست؟

تولید غیر عادی و غیر معمول پروتئینی به نام هموگلوبین در خون، باعث به وجود آمدن یک بیماری به اسم تالاسمی می شود. بنابراین تالاسمی یک بیماری خونی است و از نظر شدت به دو دسته تقسیم می شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

انواع تالاسمی

۱- تالاسمی-مینور

فردی که مبتلا به بیماری تالاسمی مینور است، گلبول های قرمز در بدنش کوچک تر از حالت عادی هستند. تالاسمی مینور یا همان آنمی همولیتیک خفیف در شرایط استرس زا باعث ایجاد کم خونی در حد متوسط می شود اما خیلی خطرناک نیست.

۲- تالاسمی-ماژور

آنمی شدید علامت اصلی ابتلا به تالاسمی-ماژور است و در صورتی که تزریق خون به صورت منظم به فرد مبتلا صورت نگیرد، نارسایی قلبی و مرگ احتمالی را برای فرد در بر خواهد داشت. تالاسمی ماژور طی چند ماه اول زندگی با افت سطح هموگلوبین جنینی، خود را نشان می دهد. افراد مبتلا به بتا تالاسمی ماژور معمولا در طی دو سال اول زندگی با کم خونی شدید، رشد ضعیف، و ناهنجاری های اسکلتی در طول دوره ی شیرخوارگی همراه هستند.

آیا تالاسمی-مینور خطرناک است؟

تالاسمی-مینور خطری ندارد. اگر فردی از دوران نوزادی مبتلا به تالاسمی مینور باشد ممکن است والدین او تا دوران بزرگسالی متوجه هیچ گونه علائمی در فرزندشان نشوند، مگر این که به دلایلی به متخصص مراجعه کنند و بعد از انجام آزمایش های مختلف مشخص شود که این فرد مبتلا به تالاسمی مینور است. با این که تالاسمی مینور خطر عمده ای ندارد، اما بانوان بهتر است قبل از باردار شدن با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

آیا تالاسمی-ماژور خطرناک است؟

تالاسمی ماژور خطر مرگ را برای فرد مبتلا به همراه دارد.

آیا تالاسمی همان کم خونی است؟

شاید در اصطلاح عامیانه متوجه شده باشید که برخی افراد کم خونی را معادل تالاسمی می دانند، اما واقعیت این است که کم خونی یکی از انواع تالاسمی است و ممکن است فرد مبتلا به کم خونی لزوماً تالاسمی نداشته باشد ولی فردی که تالاسمی دارد، کم خون است.

اگر شما مبتلا به تالاسمی ماژور باشید، تا کنون قطعاً متوجه این بیماری شده اید زیرا حتماً برای درمان بیماری های مرتبط با تالاسمی به پزشک مراجعه کرده و داروهای مختلفی را مصرف کرده اید، اما اگر چنین نباشد، شما در بدترین حالت مبتلا به تالاسمی مینور هستید که جای نگرانی نیست زیرا تالاسمی مینور خطرناک نمی باشد. اما اگر به پزشک مراجعه کرده اید و از ابتلا به تالاسمی خود یا همسر خود مطمئن شده اید، قبل از باردار شدن باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: آیا ایدز درمان دارد؟