ترینو

درمان شناختی رفتاری برای کودکان

درمان شناختی رفتاری برای کودکان

یکی از شایع ترین اختلالات در میان کودکان، اختلال اضطراب است. جالب است بدانید که یکی از موثرترین روش های درمانی برای درمان اختلال اضطراب در کودکان، درمان شناختی رفتاری است. اما کاربرد درمان شناختی رفتاری برای کودکان تنها محدود به اختلال اضطراب نیست و برای اختلالات دیگر در کودکان نیز کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: مبانی درمان شناختی رفتاری

با این که درمان شناختی رفتاری برای کودکان کاربردها و مزایای زیادی داشته است، اما انتقاد برخی از بیماران را نیز در پی داشته است. در این مقاله در دو قسمت جداگانه، ابتدا به کاربردهای درمان شناختی رفتاری برای کودکان اشاره می کنیم و سپس به انتقاداتی که برخی بیماران از این روش درمانی کرده اند اشاره می کنیم:

کاربردهای درمان شناختی رفتاری برای کودکان

درمان شناختی رفتاری برای کودکان دارای کاربردهای وسیعی بوده و می تواند بسیاری از اختلالات کودکان از جمله اضطراب، هراس، افسردگی و انواع مختلف رفتارهای ناسازگارانه را درمان کند. البته نکته مهمی که در درمان شناختی رفتاری برای کودکان وجود دارد این است که کودک بیمار باید برای وقت صرف کردن و تلاش کردن در جهت درمان آمادگی کامل داشته باشد و همچنین قادر به تجزیه و تحلیل افکار و احساسات خود باشد. اصلی ترین مزیت این روش درمانی کوتاه مدت و کم هزینه بودن آن است

انتقاداتی بر درمان شناختی رفتاری برای کودکان

برخی از بیماران، که در این مقاله همان کودکان هستند، اظهار کرده اند که در استفاده از درمان شناختی رفتاری، تشخیص دادن ناسالم و غیرمنطقی بودن برخی افکار به خودی خود کمگی به متوقف کردن این افکار نخواهد کرد. در دفاع از این روش درمانی و پاسخ دادن به این انتقاد باید گفت که نه تنها درمان شناختی رفتاری برای کودکان به شناسایی الگوهای فکری می پردازد، بلکه راهکارهایی را نیز برای کمک کردن به بیمار جهت غلبه کردن بر این افکار ارائه می کند که از جمله آن ها می توان به بازی کردن، روش های آرام شدن و یادداشت برداری روزانه اشاره کرد.

کاربرد درمان شناختی رفتاری برای درمان اختلالات اضطرابی

در مطالعه ای که توسط علیلو و همکاران (۱۳۹۲) انجام شد، مشخص شد که درمان شناختی رفتاری برای درمان کودکان مبتلا به اختلالات اضطرابی مفید عمل کرده است. همانطور که می دانید اختلالات اضطراب یکی از رایج ترین اختلالات در دوران کودکی هستند که کودکان از آن رنج می برند. بنابراین با تمام انتقاداتی که به روش درمان شناختی رفتاری برای کودکان وارد شده، این روش همچنان یکی از بهترین روش ها برای درمان اضطراب در کودکان است.

بیشتر بخوانید: درمان شناختی رفتاری وسواس

کودکان عمدتاً افکار و احساساتی را تجربه می کنند که منجر به قوی تر شدن باورهای مشکل ساز و نادرست در آن ها می شود. این باورها منجر به ایجاد رفتارهای مشکل زا در کودکان می شود و تمامی جنبه های زندگی کودکان از جمله تحصیل، روابط خانوادگی و عاطفی و آینده شغلی، را تحت الشعاع قرار می دهد. بنابراین اصلی ترین هدف درمان شناختی رفتاری برای کودکان شما این است که کودکان را در مقابل این افکار و احساسات قدرتمندتر سازد.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی بدون دارو