ترینو

درمان اختلال پانیک

درمان پانیک

اختلال هراس (پانیک) نوعی ترس پایدار است که در نتیجه حملات هراس در طول زندگی ما خود را نشان می دهد ولی در صورتی مشکل ساز می شوند که زیاد رخ بدهند. معمولاً پزشکان برای درمان اختلال پانیک از دو روش روان درمانی یا دارو درمانی استفاده می کنند که در این مقاله به بررسی درمان اختلال پانیک پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: درمان واژینیسموس

چه درمانی برای پانیک مناسب است؟

شاید دکتر شما به این نتیجه برسد که دارو درمانی در فرآیند درمان شما لازم است، تا به این طریق بتواند علائم جسمانی حمله پانیک را در شما کاهش دهد. همچنین ممکن است تصمیم بر این بگیرد که دارویی را برای درمان پانیک شما تجویز نکند و به روش های طبیعی شما را درمان کند.

انواع درمان پانیک کدام اند؟

۱- درمان پانیک با دارو درمانی

  • داروهای ضد افسردگی در واقع اولین گزینه برای درمان اختلال پانیک به شما می روند که می توانند از حملات پانیک در آینده جلوگیری کنند.
  • داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپن از جمله داروهای مفید برای درمان پانیک هستند. البته شاید پزشک تصمیم بگیرد برای بیمارانی که اعتیاد به مواد مخدر دارند، از داروهای دیگری از خانواده دارو درمانی اضطراب استفاده کند.
  • داروهای ضد تپش قلب نیز از جمله گزینه های اصلی درمان پانیک هستند. از آنجایی که حمله پانیک با تپش قلب همراه است، این داروها نیز مفید به نظر می رسند.

توجه داشته باشید که پزشک شما ممکن است به این نتیجه برسد که بیش از یک دارو از موارد فوق را برای شما تجویز کند تا نتیجه مورد نظر را بگیرید. بنابراین اگر به این نتیجه رسیده اید که دارو کمک می کند، در مقابل مصرف آن مقاومت نکنید.

۲- درمان پانیک با یوگا

یوگا و کشیدن نفس عمیق به همراه آرام کردن بدن باعث کاهش استرس شما می شود و علائم پانیک را کاهش خواهد داد. از آنجایی که آرامش جسمانی و روانی به درمان هر اختلالی کمک می کند، بنابراین اختلال پانیک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

۳- درمان پانیک با ورزش کردن

ورزش کردن نیز باعث آرام شدن ذهن شما و از بین رفتن عوارض جانبی مصرف داروهای مختلف، مانند افزایش وزن می شود.

۴- درمان پانیک با ترک سیگار، الکل و کافئین

ترک این موارد و یا حداقل کاهش مصرف آن ها باعث کاهش تعداد حملات پانیک شده و در بلند مدت آن را درمان می کند. این سه عامل، برای سلامت جسمانی شما در طولانی مدت خطر ساز خواهند بود، بنابراین سعی کنید مصرف آن ها را کاهش داده یا ترک کنید، تا علائم ابتلا به اختلال پانیک نیز در شما کاهش یابند.

۵- درمان پانیک با خواب کافی

خواب کافی برای هر اختلالی از جمله پانیک نقش کلیدی و مثبت دارد و می تواند آرامش و انرژی بیشتری را در طول روز به شما بدهد.

علاوه بر دارو درمانی، درمان های طبیعی و بدون استفاده از داروی زیادی برای درمان پانیک وجود دارند که کارایی خوبی را نیز از خود نشان داده اند. یکی دیگر از درمان های احتمالی برای اختلال پانیک استفاده از رژیم غذایی است که البته هنوز تاثیر آن به صورت قطعی اثبات نشده است و محققان در حال مطالعه بر روی آن هستند. گفته می شود که رژیم غذایی مناسب باعث کاهش عوارض جانبی داروها می شود.

بیشتر بخوانید: دارو درمانی افسردگی