ترینو

روان درمانی پویشی کوتاه مدت

روان درمانی پویشی کوتاه مدت

روان درمانی پویشی کوتاه مدت (ISTDP) یک شکل منحصر به فرد از درمان روانشناختی است که طیف وسیعی از اختلالات عاطفی را درمان می کند. بسیاری از پژوهش های بالینی از این روش استفاده و حمایت کرده اند. در این مقاله، روش مداخله روان درمانی پویشی کوتاه مدت (فشرده) را به شما معرفی کرده ایم.

بیشتر بخوانید: شفقت درمانی و کاربرد آن

روش روان درمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP) مثلث احساس، دفاع و اضطراب را بر اساس حوزه های کردارشناسی، نوروساینس و فیزیولوژی انسان بررسی کرده و حاصل همه این مطالعات، به وجود آمدن روش ها و نظریه هایی در این زمینه شده که بهبود بیماری را بسیار سریع تر از قبل می کند.

۱- روان درمانی پویشی کوتاه مدت چیست؟

اختلالات دفاع و اضطراب به صورت ناخودآگاه در افراد به وجود می آیند، یعنی افرادی که این اختلالات را تجربه می کنند متوجه آن ها نخواهند شد و نتیجه حاصل از این اختلالات، از بین رفتن روابط، ظاهر شدن علائم جسمانی و دامنه ای از علائم روانشناختی می باشد. این اختلالات به صورت ناخودآگاه می توانند بر روی سلامت تمامی سیستم های بدن از جمله سیستم گوارش، سیستم عروقی، سیستم تنفسی، سیستم ایمنی، سیستم ماهیچه ای و پوست تاثیر منفی داشته باشند. دکتر دوانلو با در نظر گرفتن این اختلالات و نتایج حاصل از آن ها روش روان درمانی پویشی کوتاه مدت را به عنوان روشی موثر برای درمان پیشنهاد کرده است.

روش روان درمانی پویشی کوتاه مدت توسط دکتر حبیب دوانلو از دانشگاه مکگیل توسعه داده شده است و با توجه به شهرت بالایی که پیدا کرده است در بسیاری از دوره های آموزشی بین المللی به پزشکان آموزش داده می شود.

۲- کاربردهای روش روان درمانی پویشی کوتاه مدت

روان درمانی پویشی کوتاه مدت به طور کلی برای درمان بسیاری از اختلالات روانی مورد استفاده قرار می گیرد اما استفاده از این روش در برخی اختلالات توصیه شده و عملکرد آن برای درمان این اختلالات بررسی و تایید شده و شهرت بیشتری نیز در این زمینه ها دارد. این اختلالات عبارتند از:

  • اختلال اضطراب
  • اختلال افسردگی
  • اختلال جسمانی کردن
  • اختلالات شخصیتی

۳- اصول روان درمانی پویشی کوتاه مدت

به طور کلی این روش از سه اصل برای درمان اختلالات یاد شده کمک می گیرد.

  • به بیمار کمک کنیم تا دفاع هایی را که باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای وی شده ببیند و برای غلبه کردن بر این دفاع ها مصمم شود.
  • به بیمار بیاموزیم که به جای اجتناب از اضطراب، با اضطراب خود رو به رو شود.
  • به بیمار بگوییم که احساساتی را که پیش تر از آن ها فرار کرده، امروز آن ها را تجربه و احساس کند.

روش روان درمانی پویشی کوتاه مدت (فشرده) بر روی برخی از بیماران مبتلا به اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب، جسمانی کردن، استفاده از مواد مخدر، اختلالات تغذیه و مشکلات رفتاری به کار گرفته شده است و نتایج نشان داده اند که روش موثری برای درمان این اختلالات است (منبع). امروزه روش روان درمانی پویشی کوتاه مدت یکی از بحث های داغ در پژوهش بر روی اختلالات روانی است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب دارو درمانی مشکلات روانی