وبلاگ ترینو

حذف کنکور

آیا کنکور برداشته می شود؟

در دهه کنونی، بحث های زیادی در مورد برداشته شدن کنکور در ایران شده است و هر ساله شرایط به گونه ای پیش می رود که به این واقعیت نزدیک تر می شویم. با توجه به پیر شدن جمعیت ایران و کاهش تعداد جوانان و متقاضیان دانشگاه ها، کنکور هر سال کم رنگ تر از سال قبل برگزار شده است. در این مقاله به تفصیل در مورد حذف کنکور بحث کرده ایم.

بیشتر بخوانید: منابع کنکور ارشد روانسنجی

۱- چرا کنکور برداشته می شود؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با کاهش موالید و افزایش تعداد افراد سالمند نسبت به تعداد افراد جوان، مسائل آموزشی از جمله کنکور نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. به گزارش همین سایت، هر ساله تعداد متقاضیان کنکور نسبت به سال قبل کاهش ۱۰۰ هزار نفری دارند و این اتفاق خبر حذف کنکور را تایید می کند.

۲- آیا حذف کنکور قانونی است؟

بله. قانون حذف کنکور در سال ۱۳۸۶ تصویب شد و در این قانون قید شده بود که کنکور تا سال ۱۳۹۰ به صورت کامل برداشته شود. کنکور به دلایلی برداشته نشد ولی سازمان سنجش در سال ۱۳۹۲ تاثیر ۲۵ درصدی معدل تحصیلی را بر روی آن منظور کرد تا با این سیاست کم رنگ کردن کنکور بتوانند آن را حذف کنند. کنکور در سال های آینده حذف خواهد شد و هیچ شکی در این نیست، اما باید دید که دولت در چه سالی به این نتیجه می رسد که کنکور را حذف کند.

۳- آیا سال ۹۸ کنکور خواهیم داشت؟

در سال ۹۸ کنکور خواهیم داشت ولی کنکور کمی با کنکور سال های گذشته متفاوت خواهد بود از این نظر که در سال ۹۸ سوابق تحصیلی دانش آموزان و معدل آن ها تاثیر ۳۰ درصدی و قطعی در نتیجه کنکور آن ها خواهد داشت. بنابراین کنکور در سال ۹۸ وجود دارد اما با کمی تغییر نسبت به قبل.

۴- چالش های تاثیر ۳۰ درصدی معدل در کنکور ۹۸ چیست؟

همانطور که همه ما می دانیم، در بسیاری از مناطق کشور عدالت و برابری در نمره دهی به دانش آموزان رعایت نمی شود. از این نظر گاهی دانش آموزی علی رغم عملکرد خوبی که دارد معدل پایینی را کسب کرده و در کنکور ضرر خواهد کرد. بنابراین قبل از این که حرفی از حذف کنکور باشد، این تاثیر معدل ۳۰ درصدی می تواند کمی ناعدالتی را در گزینش افراد لایق برای دانشگاه های خوب کشور افزایش دهد. از جمله دیگر ناعدالتی های موجود در این زمینه می توان به عدم برقراری امنیت در امتحانات نهایی، عدم وجود سیستم شایسته سالاری در مدارس برای نمره دهی و به طور کلی ضعف سیستم آموزش و پرورش برای ارزیابی عادلانه دانش آموزان اشاره کرد.

در مجموع می توان به این نتیجه رسید که قبل از این که بخواهیم در مورد عادلانه بودن یا نبودن حذف کنکور بحث کنیم، بدون شک تاثیر ۳۰ درصدی معدل و سوابق تحصیلی نیز کمی نابرابری را ایجاد خواهد کرد و حق بسیاری از دانش آموزان ضایع خواهد شد.

به طور خلاصه در این که کنکور برداشته خواهد شد شکی نیست اما در این که دقیقاً در چه سالی برداشته شود، در میان بسیاری از دانش آموزان و مدرسان شک و تردید ایجاد کرده است. کنکور سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد اما شاید در سال های بعد از آن کنکور برداشته شود زیرا کاهش سال به سال تعداد متقاضیان کنکور خبر از این اتفاق می دهد که کنکور باید از صحنه علمی کشور برداشته شود.

بیشتر بخوانید: منابع کنکور دکتری روانشناسی