وبلاگ ترینو

دچار طلاق عاطفی

از کجا بفهمیم دچار طلاق عاطفی شده ایم؟

شاید شما به برخی اتفاقات اطراف خود توجه نکرده باشید، اما برخی تغییرات در زندگی یا در شما و همسرتان ایجاد می شوند که شما را از علایق و خواسته های مشترک دور می کنند. به همین دلیل است که سعی می کنید در خلوت خود زندگی کنید و دچار طلاق عاطفی شوید. طلاق عاطفی علائمی دارد که در ادامه به شما معرفی می کنیم.

 بیشتر بخوانید: عوامل موثر بر طلاق عاطفی

اگر سوال شما این است که از کجا بفهمیم دچار طلاق عاطفی شده ایم؟ باید به علائم طلاق عاطفی توجه داشته باشید:

۱- کاهش رابطه جنسی

کاهش یا حذف رابطه جنسی از زندگی زناشویی از نشانه های وقوع طلاق جنسی است. زمانی که بین زوجین دلخوری پیش می آید به طور طبیعی حداقل یکی از آن ها دوست ندارد با دیگری رابطه جنسی داشته باشد. بنابراین می توان گفت اولین و مهم ترین نشانه طلاق عاطفی محسوب می شود.

۲- افزایش بحث و دعوا

غر زدن مدام و بحث های بین زن و شوهر نشان دهنده این است که میان این دو فاصله ایجاد شده است. حل نکردن مشکلات به صورت ریشه ای و لج بازی باعث باقی ماندن و ریشه دواندن این بحث ها در زندگی شده و این فاصله به حدی زیاد خواهد شد که دیگری قابل جبران نباشد. توجه داشته باشید که بحث و دعوای زیاد میان زن و شوهر یکی از نشان های پدیده طلاق عاطفی است. اگر چنین وضعیتی دارید به سرعت کاری کنید تا مشکل حل شود.

۳- زندگی کردن در تنهایی

شاید شما و همسرتان در زیر یک سقف زندگی کنید اما چند ساعت در روز را با هم هستید؟ بسیاری از اوقات شما سرتان داخل گوشی است یا تلویزیون تماشا می کنید ولی به این فکر کرده اید که شاید این تنهایی در کنار همسر یکی از نشانه های طلاق عاطفی باشد؟ بنابراین اگر همواره دوست دارید به جای همسرتان با دوستان باشید و یا در تنهایی خود زندگی کنید، دچار طلاق عاطفی شده اید.

۴- ناامیدی نسبت به آینده مشترک با همسر

یکی دیگر از راه هایی که می توانید بدانید که دچار طلاق عاطفی شده اید یا نه این است که به درون خود رجوع کنید. از خود سوال کنید آیا من آینده ای را با این فرد در ذهن متصور می شوم؟ یا این که من احساس خوشبختی می کنم؟ با مطرح کردن چنین سوالاتی به این نتیجه خواهید رسید که اگر امیدی به زندگی با همسرتان نداشته باشید، به طلاق عاطفی دچار شده اید و باید زودتر برای درست کردن اوضاع کاری کنید.

۵- کاهش تماس چشمی

عدم برقرار کردن تماس بدنی یا همان رابطه جنسی مهم ترین نشانه وقوع طلاق عاطفی است. اما در این میان یک تماس دیگر وجود دارد که اهمیت بالایی در تعاملات روزمره شما با همسرتان دارد. زن و شوهری که به ندرت با هم تماس چشمی برقرار می کنند و در هنگام حرف زدن با هم، چشم خود را به در و دیوار خیره می کنند، به احتمال زیاد دچار طلاق عاطفی شده اند.

بسیاری از زوجین با هدف درست کردن اوضاع و فرار از طلاق عاطفی مدام به بحث و پرخاشگری و نظیر این کارها می پردازند ولی بدانید که این کارها طلاق عاطفی را تشدید خواهد کرد. اگر یکی از این نشانه های طلاق عاطفی را در زندگی خود مشاهده می کنید و از وجود مستمر آن اطمینان دارید، بلافاصله با همسر خود به یک مشاور خانواده مراجعه کنید تا مشکل شما را ریشه یابی کند و یک تفاهم نسبی را میان شما برقرار سازد.

 بیشتر بخوانید: اگر با طلاق عاطفی مواجه شدیم چه باید بکنیم؟