وبلاگ ترینو

تعریف فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی چیست؟

فرسودگی شغلی یا کارزدگی در واقع کاهش انرژی روانی برای انجام وظیفه است که معمولاً منجر به افسردگی می شود. معمولاً افرادی که در تلاش برای کمک کردن به بیماران روانی یا افراد تحت فشار روانی هستند، دچار فرسودگی شغلی می شوند. بنابراین فرسودگی شغلی در واقع خستگی روحی فرد به علت سال ها درگیری فکری و خدمت کردن است. در این مقاله علاوه بر تعریف فرسودگی شغلی به بررسی علائم و درمان های آن اشاره کرده ایم.

بیشتر بخوانید: پرسشنامه فرسودگی شغلی

تعریف فرسودگی شغلی

در واقع افرادی که مدت زیادی را در معرض انجام کارهای سخت و دشوار بوده اند از نظر جسمانی، هیجانی و روانی خسته می شوند که این خستگی مفرط از کار طولانی را فرسودگی شغلی می گویند. فردی که دچار فرسودگی شغلی شده، انرژی و توان و انگیزه کمتری را نسبت به گذشته برای انجام کار مورد نظر دارد و عملکرد او نیز کاهش پیدا خواهد کرد. فرسودگی شغلی عواقبی را برای افراد دارد که بر روی زندگی آن ها تاثیر می گذارند که در ادامه در مورد آن ها بحث شده است.

عواقب فرسودگی شغلی:

 1. فرسودگی جسمانی

فرسودگی جسمانی اولین نتیجه فرسودگی شغلی در افراد است. گاهی افرادی که دچار فرسودگی شغلی شده اند دچار سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، کم خوابی و تغییر برنامه غذایی می شوند که همه این موارد موجب ضعیف تر شدن جسم آن ها خواهد شد. بنابراین، فرسودگی جسمانی اولین نتیجه مستقیم از فرسودگی شغلی است.

 1. فرسودگی عاطفی

فرسودگی عاطفی دومین نتیجه فرسودگی شغلی است. فردی که دچار فرسودگی شغلی شده است به مشکلات عاطفی نظیر افسردگی، احساس عدم توانایی و کارایی در شغل مربوطه، احساس درماندگی و داشتن نگرش های منفی نسبت به خود، شغل، جامعه و سازمان کارفرمای خود دچار می شود.

تعریف خشنودی شغلی

خشنودی شغلی در طرف مقابل تعریف فرسودگی شغلی است. خشنودی شغلی باعث انرژی بخشیدن به افراد برای ادامه کار و انگیزه مضاعف برای پیشرفت در آن کار و بهبود عملکرد کنونی می شود اما فرسودگی شغلی عامل بازدارنده ای برای خشنودی شغلی است.

فرسودگی شغلی در میان پزشکان

طبق پژوهش انجام شده بر روی فرسودگی شغلی (منبع)، پزشکان عمومی بیشتر از دیگر شغل ها دچار فرسودگی شغلی می شوند. شاید عواملی مانند محیط کاری، ساعت کاری زیاد، شب کاری و بسیاری از عوامل دیگر وجود داشته باشند که باعث افزایش فرسودگی شغلی در میان پزشکان شده اند و واقعیت این است که پزشکان مشغله بیشتری نسبت به بسیاری از مشاغل دیگر نیز دارند.

۱۰ توصیه برای از بین بردن یا کاهش شدت فرسودگی شغلی

 1. تا جای ممکن، استرس موجود در محیط کاری خود را کاهش دهید
 2. مدیریت زمان را همواره جدی بگیرید
 3. به جای کار فرسوده کننده، از روش های کارآمد برای به انجام رساندن کارها استفاده کنید
 4. از خودتان راضی باشید و طرز فکر مثبتی نسبت به کاری که می کنید داشته باشید
 5. به موقع استراحت کنید، تغذیه کافی و ورزش را نیز فراموش نکنید
 6. از دیگران در محیط کار کمک بگیرید
 7. واقع بین بوده و آرزوهای دست نیافتنی را کنار بگذارید
 8. انتقاد دیگران را بپذیرید و همواره نسبت به آن ها انعطاف پذیر باشید
 9. شوخ طبع بودن را تمرین کنید
 10. با همکاران خود رابطه دوستانه داشته باشید

بدون شک برخی شغل ها زودتر افراد را به فرسودگی شغلی می رسانند زیرا فشار روحی و جسمی بیشتری را نسبت به شغل های دیگر به فرد وارد می کنند به همین دلیل در کشورهای مختلف، تعداد سال های مورد نیاز برای بازنشسته شدن افراد در شغل های مختلف متفاوت می باشد. حال که شما با تعریف فرسودگی شغلی آشنا شدید، اگر احساس کسالت نسبت به کار، بی حوصلگی و بی رغبتی برای انجام شغل خود را دارید، احتمالاً دچار فرسودگی شغلی شده اید.

بیشتر بخوانید: چگونه شغل خود را ترک کنیم؟