وبلاگ ترینو

منابع انسانی گوگل

۵ ویژگی که مدیریت منابع انسانی گوگل را متمایز می سازد.

مدیریت منابع انسانی نه تنها در گوگل، بلکه در همه شرکت ها و سازمان های دیگر تبدیل به یک نقش بسیار مهم و برجسته شده است. کمپانی گوگل را در زمینه مدیریت منابع انسانی هنرمند می دانند زیرا ثابت کرده است که در تمامی جنبه های کسب و کار، خصوصاً مدیریت منابع انسانی نوآوری دارد. در این مقاله به بررسی آن دسته از خصوصیات منابع انسانی گوگل که این شرکت را از دیگران متمایز ساخته پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: معرفی کتاب اسرار کار در گوگل

در ادامه، به ۵ ویژگی که مدیریت منابع انسانی گوگل را متمایز می سازد، اشاره می کنیم:

  1. فرهنگ نوآوری و دوستی در میان کارکنان

یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت گوگل فرهنگ کاری نوآوری است که این فرهنگ باعث افزایش تعهد کارکنان می شود. فرهنگ منحصر به فرد گوگل، یکی از جنبه های زیر نظر مدیریت منابع انسانی و سیاست های کلان این کمپانی است که حتی بهترین شرکت دنیا برای کار کردن نیز شناخته شده است.

بیشتر بخوانید: کدام شرکت ها بهترین محیط کاری را دارند؟

  1. شیوه منحصر به فرد استخدام و کارمندیابی

اولین سیاست مدیریت منابع انسانی در گوگل استخدام بهترین ها می باشد. هر ساله بیش از ۲ میلیون نفر برای استخدام شدن در یک جایگاه شغلی گوگل ثبت نام می کنند. بنابراین یکی از اصلی ترین اهداف مدیریت منابع انسانی در گوگل این است که فردی با مهارت های ویژه را برای این جایگاه استخدام کند و برای این کار یک تیم مصاحبه دارد.

  1. مدیریت عملکرد موثر

از جمله ویژگی های منحصر به فرد در بخش منابع انسانی گوگل این است که هر فردی به کاری گماشته می شود که به آن علاقه دارد، همه می توانند به صورت مداوم یاد بگیرند، همه توسط محیط کاری با چالش مواجه می شوند و هر یک از کارکنان حس می کنند که کار آن ها موثر واقع شده است.

  1. آموزش و توسعه در گوگل

یکی از افتخارات مدیریت منابع انسانی گوگل این است که با اتخاذ سیاست های منابع انسانی منحصر به فردی قادر به جلب رضایت کارکنان بوده است. گوگل هرگز برنامه های آموزش و توسعه را برای کارکنان خود کنار نگذاشته است و همواره کارکنان را تشویق به یادگیری در یک محیط کاری خوب با برگزاری دوره های آموزشی سطح اول می کند.

  1. اتخاذ سیاست هایی به نفع کارکنان

گوگل در هنگام ساختن و طراحی کردن محیط کاری سازمان، اولویت اصلی را آرامش کارکنان برای کار کردن در آن محیط قرار داده است. همانطور که می دانید گوگل یکی از خاص ترین و شیک ترین محیط های کاری را در میان شرکت های دنیا دارد و این امر مدیریت منابع انسانی گوگل را در دنیا برجسته کرده است. زیرا آرامش کارکنان، اولویت این بخش است.

هر چند شاید مدیریت منابع انسانی در کمپانی های دیگر نیز بسیاری از این ویژگی ها را در خود داشته باشند یا حداقل سعی کنند که آن ها را در محیط کمپانی خود پیاده کنند، اما گوگل در بخش مدیریت منابع انسانی از جمله پیشگامان نوآوری بوده و اکنون نیز با درصد بالای رضایت کارکنان، یکی از بهترین ها در بخش مدیریت منابع انسانی در میان همه شرکت های بزرگ دنیا به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: پر جستجو ترین کلیدواژه ها در گوگل