وبلاگ ترینو

دارو درمانی اضطراب

دارو درمانی اضطراب

هر اختلال اضطرابی دارای علائم منحصر به فرد و متفاوتی می باشد اما شکی نیست که هر فرد مبتلا به اختلال اضطراب می تواند برای درمان از سه روش روان درمانی، تمرین و دارو درمانی استفاده کند. البته شاید شما بتوانید با روان درمانی و تمرین اضطراب را برطرف کنید و نیازی به دارو نداشته باشید. ولی اگر از روان درمانی نتیجه مطلوبی نگیرید باید به دنبال دارو درمانی اضطراب باشید.

بیشتر بخوانید: درمان شناختی رفتاری اضطراب

چه داروهایی برای دارو درمانی اضطراب به کار می روند؟

برای درمان اختلال اضطراب چندین نوع دارو وجود دارد که می توان آن ها را به چند دسته زیر تقسیم بندی کرد:

  • داروهای ضد افسردگی
  • بنزودیازپین ها
  • بوسپیرین
  • هیدروکسی زین
  • بتا بلوکرها

البته استفاده از هر یک از این دسته های دارویی دارای مزایا، خطرها و عوارض جانبی مربوط به خود می باشد و یک قانون کلی برای بهتر یا برتر بودن دسته ای از داروها نسبت به دیگر داروها وجود ندارد.

میزان تاثیرگذاری هر یک از این داروها در شرایط مختلف متفاوت هستند. بنابراین هرگز نباید بدون تجویز پزشک متخصص این داروها را مصرف کنید زیرا ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای شما داشته باشند.

رایج ترین داروها برای دارو درمانی اضطراب چه داروهایی هستند؟

آکادمی پزشکان خانواده کشور ایالات متحده (AFP) اعلام کرد که اکثر متخصصان برای درمان اختلال اضطراب از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند. یعنی در دارو درمانی اضطراب، اولین گزینه ای که در دست متخصص است استفاده از داروهای ضد افسردگی می باشد. داروهای ضد افسردگی عموماً وظیفه تولید سروتونین (ماده شادی بخش) برای مغز را بر عهده دارند. سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است.

بیشتر بخوانید: سروتونین چیست؟

دوره درمان داروها در دارو درمانی اضطراب به چه صورت است؟

معمولاً برای این که داروهای درمان اضطراب اثر داشته باشند باید شش الی هشت هفته بیماران به صورت منظم این داروها را مصرف کنند. یکی از داروهای ضد افسردگی که برای درمان اضطراب تجویز می شود بازدارنده باز جذب سروتونین انتخابی (SSRIs) است که تاثیر بسیار خوبی بر روی درمان اضطراب دارد.

آیا دارو درمانی اضطراب اعتیاد آور است؟

مصرف داروهای بازدارنده باز جذب سروتونین انتخابی به طور مشخص اعتیاد آور نیست و می تواند اضطراب افراد را به میزان قابل قبولی تسکین دهد اما واقعیت در مورد همه داروها به این صورت نیست. اکثر داروهایی که برای درمان افسردگی یا اضطراب وجود دارند عوارض جانبی دارند. در واقع هیچ دارویی نیست که عوارض جانبی نداشته باشد. بنابراین دارو درمانی اضطراب باید به میزان تشخیص داده شده توسط متخصص صورت گیرد.

دارو درمانی اضطراب نیز همانند دارو درمانی افسردگی، مزایا و معایب نسبی دارد و نمی توان گفت نسبت به درمان بدون دارو بهتر است یا بدتر. یعنی اگر وضعیت اضطراب شما شدت زیادی داشته باشد شاید به تشخیص پزشک به جان خریدن عوارض جانبی مصرف این داروها برای شما بهتر از درمان های دیگر باشد. بنابراین فراموش نکنید که هرگز نباید به تشخیص خودتان دارویی را برای درمان اضطراب مصرف کنید چرا که ممکن است علائم شما را تشدید کند.

 بیشتر بخوانید: مزایا و معایب دارو درمانی مشکلات روانی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1
دوست نداشتم: 1
میانگین امتیازات: 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *