وبلاگ ترینو

دارو درمانی وسواس

دارو درمانی وسواس

برخلاف افسردگی و اضطراب، اختلال وسواس از آن دسته اختلالاتی است که می گویند اثر رفتار درمانی در آن بیشتر از دارو درمانی است. گاهی رفتار درمانی به همراه دارو درمانی نقش بسیار موثری را در درمان اختلال وسواس ایفا می کنند. در این مقاله مشخصاً در مورد دارو درمانی وسواس بحث می کنیم.

بیشتر بخوانید: دارو درمانی اضطراب

چه داروهایی برای دارو درمانی وسواس به کار می روند؟

بسیاری از داروهای مختلف برای درمان اختلال وسواس تجویز می شوند که از میان رایج ترین آن ها می توان به داروهای زیر اشاره کرد:

  • فلاکستین
  • فلووکسامین (لوِوکس)
  • سرترالین (زولفت و آسنترا)
  • سیتالوپرام

البته این داروها همیشه به صورت انفرادی مورد استفاده قرار نمی گیرند، یعنی گاهی بیمار علاوه بر اختلال وسواس، اختلالات دیگری نیز همچون تیک، افسردگی، اضطراب و اختلالات شخصیت (که رایج ترین اختلالات همراه با اختلال وسواس هستند) در خود دارد و بنابراین برای درمان او باید از دو یا سه نوع از این داروها (به تشخیص پزشک) استفاده کرد.

 بیشتر بخوانید: درمان شناختی رفتاری وسواس

رفتار درمانی یا دارو درمانی وسواس؟

شاید به طور کلی و قطعی نتوان در این مورد نظر داد زیرا برتری این درمان ها نسبی است و بستگی به شدت اختلال وسواس در افراد دارد، اما معمولاً رفتار درمانی وسواس موثرتر بوده و اثرات درمانی آن پایدارتر از دارو درمانی است. دلیل این امر واضح است: بیماری که تحت رفتار درمانی قرار می گیرد روش و حرفه ای را برای کنترل کردن اراده خود خواهد آموخت اما فردی که دارو مصرف می کند، تنها به دنبال فرار از وسواس است.

برای این که به این سوال در یک جمله ساده پاسخ دهیم باید بگوییم که رفتار درمانی وسواس زمان بیشتری نیاز دارد و پایداری بیشتری دارد ولی دارو درمانی وسواس عملکرد سریع تری روی افراد دارد اما پایداری نسبتاً کمتری نیز خواهد داشت. بنابراین به طور کلی باید گفت که برتری یکی از این دو روش برای هر بیمار بستگی به نظر پزشک متخصص یا درمانگر دارد.

مزایای دارو درمانی وسواس چیست؟

  • بیمار بعد از مصرف دارو راحت تر می تواند رفتارهای خود را کنترل کند
  • بیمار بعد از مصرف دارو حرص و جوش کمتری می خورد و آرام است
  • بیمار بعد از مصرف دارو می تواند رفتارهای وسواسی خود را کنترل کند

برای درمان وسواس چه کنیم؟

معمولاً بهترین راه برای درمان وسواس استفاده همزمان از دارو درمانی و رفتار درمانی است. دلیل این بهبود ناشی از استفاده همزمان این دو روش این است که بعد از رفتار درمانی وسواس یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای بیمار پیش می آید ظهور اضطراب شدید است که دارو درمانی در این مرحله می تواند تاثیر این اضطراب را به حد قابل قبولی کاهش دهد.

وسواس یک اختلال رفتاری است و معمولاً برای درمان آن از رفتار درمانی استفاده می شود اما همواره استثناهایی وجود دارد. گاهی شما به مرحله ای از اختلال وسواس می رسید که رفتار درمانی بر روی شما اثری ندارد یا این که به حدی دیر اثر می کند که زندگی روزمره شما با مشکل مواجه می شود. در این موارد منطقی است که از هر دو روش استفاده کنید و به تشخیص پزشک خود در کنار رفتار درمانی، از دارو درمانی نیز استفاده کنید.

 بیشتر بخوانید: دارو درمانی افسردگی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1
دوست نداشتم: 1
میانگین امتیازات: 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *