وبلاگ ترینو

درمان شناختی رفتاری وسواس

درمان شناختی رفتاری وسواس

درمان شناختی رفتاری مجموعه ای از استراتژی های سیستماتیک برای تغییر دادن شناخت افراد بوده و بر اساس مدل های رفتاری و شناختی در آسیب شناسی روانی کار می کند. برای درمان شناختی رفتاری وسواس نیز درمانگر مراحل مختلف افکار و رفتارهای مشکل ساز بیمار را تجزیه و تحلیل کرده تا بتواند مشکل را برطرف کند. بیشتر بخوانید: درمان شناختی رفتاری برای کودکان

درمان شناختی رفتاری چیست؟

درمان شناختی رفتاری (CBT) روشی است که طی آن فرد را با ترس و مشکل خود مواجه می سازند و سپس سعی می کنند با استفاده از آن، از این رفتارها جلوگیری کنند. این روش درمانی عملکرد خوبی در درمان اختلال وسواس داشته است و حتی در برخی موارد ممکن است عملکرد آن از دارو درمانی هم بهتر باشد.

درمان شناختی رفتاری وسواس

برای درمان وسواس با استفاده از روش درمان شناختی رفتاری (CBT) باید مراحل زیر را طی کنید:

۱- روش های مواجهه را بیاموزید

از جمله روش های مواجهه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به صورت منظم حساسیت زدایی کنید

یعنی در حد یک دقیقه سعی کنید در معرض ترس خود قرار بگیرید و از پزشک بخواهید که به صورت همزمان در این مورد شما را راهنمایی کند. این باعث کاهش حساسیت شما نسبت به ترس خواهد شد.

  • با افکار وسواسی، با شوخ طبعی رفتار کنید

به جای سرکوب افکار وسواسی این بار آن ها را فراخوانده و سعی کنید با شوخ طبعی از آن ها استفاده کنید. یعنی در حالی که می دانید واقعیت ندارد، به صورت اغراق آمیز آن ها را بیان کنید.

  • از روش اشباع یا سیری استفاده کنید

در این روش شما به اندازه دلخواه کارهای وسواسی را تکرار می کنید تا خسته شوید. سپس در مورد این افکار وسواسی فکر کنید. این روش باعث اشباع افکار وسواسی خواهد شد.

۲- روش انسداد فکر را تمرین کنید

اجتناب از افکار وسواسی باعث تداوم این افکار می شود. در روش انسداد فکر درمانگر از بیمار می خواهد یک فهرست از افکار وسواسی و عوامل تحریک این افکار را در کنار یک فهرست از کارهای لذت بخش تهیه کند. آنگاه درمانگر با استفاده از روش های مشخصی سعی می کند افکار وسواسی را به تدریج برای فرد کم رنگ کند تا کارهای لذت بخش برای او در اولویت قرار بگیرند.

۳- تمرین ها را با یک فرد حامی انجام دهید

یکی دیگر از نکات مربوط به درمان رفتاری شناختی وسواس این است که حتماً باید تمرین های مربوط به از بین بردن افکار وسواسی را با یک فرد حامی انجام دهید. حال این فرد حامی باید فردی با تخصص در زمینه درمان رفتاری شناختی باشد.

۴- با اضطراب مقابله کنید

در مقاله درمان شناختی رفتاری اضطراب عنوان کردیم که چگونه می توانید بر اضطراب خود غلبه کنید. البته درمان اضطراب روش های گوناگونی دارد اما اگر می خواهید از روش شناختی رفتاری استفاده کنید، باید ابتدا اضطراب خود را کاهش دهید و سپس به دنبال درمان وسواس باشید زیرا اضطراب تمرکز شما را بسیار کاهش می دهد.

۵- اصول درمان منطقی-هیجانی را رعایت کنید

روش درمان منطقی-هیجانی که یکی از بخش های درمان شناختی رفتاری وسواس است، روشی است که اطرافیان بیمار نباید رفتار انتقادی نسبت به اعمال و افکار وسواسی بیمار داشته باشند. زیرا این کار تاثیر منفی بر روی روند درمان دارد و درمانگر باید نزدیکان و اطرافیان بیمار را در این مورد به خوبی توجیه کند.

در درمان شناختی رفتاری وسواس ابتدا تلاش بر این است که بیمار شناخت خود را نسبت به افکار وسواسی تغییر دهد، سپس با آن ها مواجه شود و در نهایت سعی کند که این افکار غیر منطقی را کنار بگذارد. البته انجام این کار ساده نیست و نیازمند جلسات مشاوره ای متعددی است، ولی یک درمان ثمربخش برای از بین بردن وسواس در میان افراد می باشد.

 بیشتر بخوانید: مبانی درمان شناختی رفتاری