وبلاگ ترینو

ارتقای فن بیان

روش های ارتقای فن بیان

فن بیان از جمله مهم ترین مهارت های فردی و ابزاری بسیار موثر برای دفاع کردن از عقاید شخصی و موفق شدن در زمینه های کاری می باشد. امروزه بسیاری از افراد برای کسب این مهارت ها در دوره های آموزشی مختلف شرکت می کنند تا از فن بیان به عنوان مهارتی جهت ورود به بازار کار استفاده کنند. در این مقاله به معرفی روش های ارتقای فن بیان پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: چگونه یک ارتباط را شروع کنیم؟

از جمله روش های ارتقای فن بیان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- شمرده حرف بزنید

همواره در هر جمعی و شرایطی، شمرده صحبت کردن بسیار به شما کمک می کند. افرادی که شمرده و واضح حرف می زنند به راحتی می توانند پیام خود را به مخاطب منتقل کنند و مخاطب را جذب خود نمایند. برای شمرده صحبت کردن سعی کنید کلمات را با سرعت مناسب و تلفظ درست ادا کنید.

۲- آرامش خود را حفظ کنید

یکی دیگر از روش های ارتقای فن بیان حفظ آرامش است. استرس ناشی از سخنرانی یا صحبت کردن در یک جمع یا با افراد مهم می تواند مهارت های فن بیان شما را تحت تاثیر قرار دهد. ابتدا یاد بگیرید که چگونه آرامش خود را حفظ کنید و سپس با یک نفس عمیق در حالی که لبخند بر لب دارید شروع به بیان حرف های خود کنید.

۳- به حرف های خود باور داشته باشید

معمولاً افرادی دارای فن بیان خوب هستند که به حرف های خود باور داشته باشند. این افراد می توانند به راحتی بر روی مخاطبان خود تاثیر بگذارند و آن ها را جذب خود کنند. حق به جانب بودن در هنگام صحبت کردن یکی از مصادیق باور داشتن به حرف های خودتان است که باعث می شود طرف مقابل به شما اعتماد کند.

۴- اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

از جمله مهم ترین روش های ارتقای فن بیان این است که اعتماد به نفس داشته باشید. در هنگام صحبت کردن با دیگران اگر اعتماد به نفس نداشته باشید احتمالاً تپق خواهید زد و حتماً تن صدای شما تغییر خواهد کرد به طوری که دیگر صدای شما رسایی و شفافیت کافی را ندارد. برای بالا بردن اعتماد به نفس فکر کنید که حرف هایی که می زنید متعلق به شماست و درست است.

۵- تن صدای خود را کنترل کنید

گاهی در اصطلاح عامیانه «جوّ» یک مکان به صورتی است که شما ناخودآگاه تن صدای خود را تغییر می دهید و این خوب نیست. برای ارتقای فن بیان همواره باید از زبان بدن خود استفاده کنید و سعی کنید به جای تن صدای خیلی بلند، از بدن خود کمک گرفته و زیاد به حنجره خود فشار وارد نکنید زیرا تاثیر معکوس بر روی مخاطبان دارد. نفس عمیق بکشید و آب بنوشید.

بسیاری از بازاریاب ها و مشاوران املاک در دوره های آموزشی فن بیان شرکت می کنند. می توان گفت معادل عامیانه فن بیان اصطلاح «چرب زبانی» اما جنبه مثبت آن است. این ۵ روش برای ارتقای فن بیان می تواند به شما کمک کند تا چرب زبان شوید و در بازار کار حرفی برای گفتن داشته باشید. مخصوصاً بازاریاب هایی که به صورت سنتی فعالیت می کنند، به روش های ارتقای فن بیان نیاز بیشتری خواهند داشت زیرا باید بتوانند با فن بیان قوی خود مخاطب را تبدیل به مشتری کنند.

بیشتر بخوانید: اهمیت بازخورد در ارتباط موثر