وبلاگ ترینو

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)

به طور کلی هر سیستمی که از آن برای مدیریت کردن امور سازمان و دست یابی به اهداف سازمانی از آن استفاده کنید یک سیستم مدیریت یکپارچه نامیده می شود. سیستم مدیریت یکپارچه باید به گونه ای مورد استفاده قرار گیرد که نیازهای ذی نفعان را برطرف و سازمان را به اهداف خود نزدیک کند. در این مقاله به معرفی سیستم مدیریت یکپارچه و جنبه های مختلف آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: ایزو روی چه چیزهایی کار می کند؟

امروزه میزان استفاده از استانداردهای ISO 9001 (مدیریت کیفیت) و ISO 14001 (مدیریت زیست محیطی) بیشتر از گذشته شده است و شرکت های کوچک و متوسط بیش از پیش از استانداردهای سیستم مدیریت ایزو استفاده می کنند. اما سیستم های مدیریت یکپارچه چه نقشی در روند استفاده از این استانداردها دارند؟

سیستم مدیریت یکپاچه چیست؟

سیستم مدیریت یکپارچه (Integrated Management System) که به اختصار آن را IMS نامیده اند سیستمی است که تمامی اجزای کسب و کار شما را با هدف مدیریت و اجرای کارآمد عملیات سازمانی و ساده تر شدن امور مربوطه در یک سیستم واحد در اختیار شما قرار می دهد.

چرا شرکت ها از سیستم مدیریت یکپارچه استفاده می کنند؟

از آنجایی که شرکت های کوچک و متوسط نقش تأمین کننده را در بازار ایفا می کنند، حتماً باید معیارهای کیفی و زیست محیطی را در تولید محصولات خود مد نظر داشته باشند تا بتوانند در فضای رقابت باقی بمانند. از این رو در دست داشتن یک سیستم مدیریت یکپارچه و استفاده حرفه ای از اصول ممیزی در روند تولید محصولات و ارائه خدمات یک امر ضروری برای آن ها خواهد بود.

انواع ایزو و سیستم مدیریت یکپارچه

سیستم مدیریت یکپارچه در سازمان شامل انواع استانداردها از جمله ISO 9001، ISO 14001 و … می باشد. برای اخذ این استانداردها، ممیز ایزو سیستم مدیریت کیفیت سازمان را که زیرمجموعه سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) است از نظر دارا بودن الزامات استاندارد مورد نظر بررسی کرده و در صورت واجد شرایط بودن، سازمان استاندارد مورد نظر را اخذ می کند.

چالش های استفاده از استانداردهای ایزو

 بدون در نظر گرفتن این که سازمان شما چه فعالیتی را با چه مقیاسی انجام می دهد، استفاده از استانداردهای ایزو خصوصاً زمانی که چندین استاندارد را با هم به کار می برید کمی مشکل ساز خواهد بود. علاوه بر معیارهای سختگیرانه ای که از سوی سازمان ایزو وضع شده اند بخشی از این چالش مربوط به محدودیت منابع (منابع مالی، زمان و منابع انسانی) می باشد.

مزایای استفاده از سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)

با استفاده از یک سیستم مدیریت یکپارچه و اخذ مدارک استاندارد ایزو، سازمان قادر به افزایش کیفیت محصولات و خدمات خود می باشد. اصلی ترین مزایای استفاده از یک سیستم مدیریت یکپارچه خوب عبارتند از: افزایش کیفیت، رعایت نکات زیست محیطی و پایداری فرآیند تولید محصولات و ارائه خدمات.

در دوره آموزشی ممیزی داخلی سیستم مدیریت یکپارچه IMS ابتدا با انواع استانداردهای ایزو، ابزارهای لازم برای ممیزی، صلاحیت های لازم برای تعیین شایستگی ممز و موارد مورد نیاز برای اخذ استاندارد ۹۰۰۱ آشنا خواهید شد. استفاده از یک سیستم مدیریت یکپارچه خوب در سازمان، اولین گام برای افزایش اعتبار و در نهایت موفقیت در بازار می باشد.

بیشتر بخوانید: مهارت های مورد نیاز برای یک ممیز ایزو