وبلاگ ترینو

روش شفقت درمانی

شفقت درمانی و کاربرد آن

شفقت (Compassion) یا شفقت به خود (Self-Compassion) به معنای مهربان بودن فرد با خودش می باشد. بسیاری از روزها ما با رنج، شکست و عدم کفایت مواجه خواهیم شد، در این زمان ها باید با خودمان مهربان باشید و هرگز خود را مورد سرزنش قرار ندهیم. روش شفقت درمانی و کاربرد آن را در این مقاله بررسی کرده ایم.

بیشتر بخوانید: واقعیت درمانی گلاسر

شفقت درمانی چیست؟

روش شفقت درمانی (Self-Compassion) یا درمان متمرکز بر شفقت (Compassion-Focused Therapy)، روشی نسبتاً نوپا در علم عصب شناسی است که برای درمان مشکلات ذهنی به کار می رود. شفقت درمانی به طور کلی بر چهار حوزه تجربیات پیشین، ترس های اساسی، راهکارهایی برای احساس امنیت و نتایج پیش بینی نشده استوار است. در واقع شفقت مهارتی است که باید به افراد بیاموزیم تا فرد بتواند با تمرین زیاد، سیستم های عصبی و ایمنی خود را تحت تاثیر قرار دهد.

شفقت درمانی چه کاربردی دارد؟

اکثر افرادی که مشکلات روحی یا اختلالات روانی دارند، همواره حس شرم را تجربه کرده و خودشان را سرزنش می کنند. کاربرد اصلی شفقت درمانی برای این افراد بسیار موثر عمل می کند زیرا افراد با مهربان شدن با خویش می توانند در مسیر سلامت روان خود گام بزرگی را بردارند.

نکاتی در مورد درمان با شفقت درمانی

برای استفاده از روش شفقت درمانی برای درمان یک بیمار باید چند نکته مهم را مد نظر داشته باشیم. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهزیستی بیمار را در اولویت قرار دهید
  • بیمار را درک کرده و با او همدلی کنید
  • با بیمار همدردی کنید
  • هرگز بیمار را قضاوت نکنید
  • هرگز دیگران را مقصر نکنید
  • تحمل و صبر داشته باشید
  • مهربان باشید و مهربانی با خویشتن را به بیمار بیاموزید

شفقت درمانی به این معنا نیست که ما از احساسات و تجربیاتی که ما را ناراحت می کنند دور شویم، بلکه به این معناست که ما با حرکت موثر به سمت روش های مشفقانه در ذهن و جهان و پیش رفتن به سوی چیزهایی است که می توانیم با شفقت با آن ها برخورد کنیم.

تکنیک های شفقت درمانی

دو تکنیک مرسوم در استفاده از شفقت درمانی وجود دارد. این دو تکنیک عبارتند از:

۱- تمرین تصویرسازی

در این روش بیمار باید یک مکان و موقعیت امن و مناسب را تصور کند. این مکان باید به گونه ای باشد که به فرد آرامش دهد مثلاً یک ساحل زیبا و آرامش بخش می تواند گزینه خوبی برای تصویر سازی باشد.

۲- تصور کردن یک فرد مهربان

در این روش نیز که یکی از رایج ترین تکنیک های شفقت درمانی است شخص باید فردی را تصور کند که صدای خوبی دارد و نسبت به مسائل مختلف دید و فکر پذیرایی دارد.

اگر می خواهید از شفقت درمانی استفاده کنید همواره باید در رفتار خود گرما و ملایمت داشته باشید، به بیمار کمک کنید تا با تجربیات خودش ارتباط برقرار کند و شرم را کنار بگذارد، به هر روشی که شده احساس امنیت را به بیمار منتقل کنید و سعی کنید این شجاعت را در بیمار ایجاد کنید که بتواند با چیزهایی رو به رو شود که پیش تر از آن ها ترس داشته است. با استفاده از این نکات، شفقت درمانی یک درمان موثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: دارو درمانی افسردگی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1
دوست نداشتم: 1
میانگین امتیازات: 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *