وبلاگ ترینو

مذاکره اصولی

مذاکره اصولی چه ویژگی هایی دارد؟

مذاکره اصولی یک کلید موفقیت برای هر کسب و کاری است ولی هر مذاکره ای اصولی نیست. مذاکره اصولی در بردارنده بسیاری از مهارت های ارتباطی و بین فردی بوده و نیازمند رعایت نکات و مقررات مشخصی می باشد. از آنجایی که امروزه کارفرمایان به دنبال استخدام افرادی با این مهارت ها هستند، یادگیری ویژگی های مذاکره اصولی خالی از لطف نیست.

بیشتر بخوانید: فنون مذاکره از دیدگاه اسلام

مذاکره اصولی چند ویژگی بسیار مهم دارد. این ویژگی ها عبارتند از:

۱- آمادگی قبل از مذاکره

آماده بودن یکی از اصول هر مذاکره موفقی بوده و بیش از ۹۰ درصد در پیروزی افراد سهم دارد. هر چه شما به عنوان یک مذاکره کننده قبل از یک مذاکره آماده تر باشید، احتمال گرفتن نتایج خیلی خوب برای شما در جلسه مذاکره بیشتر خواهد شد. برای آماده شدن جهت مذاکره دو نکته را به خاطر بسپارید: اول این که تمامی اطلاعات لازم در مورد این مذاکره را کسب کنید و دوم این که به فرآیند مذاکره از آغاز تا پایان فکر کنید و کاملاً با برنامه ریزی وارد جلسه شوید.

۲- صبر و شکیبایی

یک مذاکره کننده خوب به طور طبیعی بسیار صبور است. سعی می کند بیشتر بر روی روش های به توافق رسیدن با طرف مقابل فکر کند و اگر طرف مذاکره کننده پیشنهاد غیر منطقی را مطرح کرد و ادعای نادرستی را بیان کرد، بر اعصاب خود مسلط باشد و از کوره در نرود. بنابراین صبور بودن یکی از اصول مذاکره می باشد.

۳- گوش دادن فعال

مذاکره کنندگان موفق کسانی هستند که به خوبی به حرف های طرف مقابل گوش کنند. توجه کنید که «شنیدن» با «گوش دادن فعال» فرق دارد زیرا گوش دادن فعال به معنای گوش کردن و تمرکز کردن بر روی حرف های دیگری می باشد. بنابراین یکی دیگر از اصول مذاکره که باید مذاکره کننده به آن توجه کند، گوش دادن فعال در حین مذاکره است.

۴- توانایی حل مسئله

مذاکره کنندگانی که مهارت های مورد نیاز برای مذاکره کردن را به صورت اصولی یاد گرفته اند همواره می توانند راه هایی را برای حل کردن مسائل پیدا کنند. یک مذاکره کننده خوب به جای این که بر روی هدف دلخواه خود در مذاکره فکر کند، باید بر روی راه های مورد نیاز جهت حل کردن مسئله، به شکلی که هر دو طرف مذاکره را راضی نگه دارد، تمرکز کند.

۵- اخلاق و قابل اعتماد بودن

استانداردهای اخلاقی و قابل اعتماد بودن از جمله اصول یک مذاکره سالم هستند که باید مذاکره کنندگان در خود داشته باشند. هر دو طرف یک مذاکره باید مطمئن باشند که طرف دیگر مذاکره قابل اعتماد است و با تکیه بر اخلاق خود، قول ها و تفاهم نامه ها را بر هم نخواهد زد. در غیر این صورت مذاکره به نتیجه خوبی منجر نخواهد شد.

مذاکره اصولی برخی ویژگی های مشخص دارد. علاوه بر این ۵ ویژگی، خصوصیات دیگر مذاکره اصولی کنترل بر هیجان، داشتن مهارت های ارتباطی و … هستند که باعث رسمی تر شدن یک مذاکره می شوند و البته شما را به عنوان یک مذاکره کننده به نتیجه دلخواه نزدیک تر می کنند. به طور کلی در هر مذاکره برای کسب موفقیت، مهارت و آمادگی لازم است و هیچ مذاکره کننده ای بدون داشتن این مهارت های موفق نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: فرمول مذاکره را بیاموزید