وبلاگ ترینو

نرم افزارهای تصمیم گیری چند معیاره

معرفی نرم افزارهای تصمیم گیری چند معیاره

معمولاً محاسبات مربوط به حل مسئله و پیدا کردن جواب بهینه با استفاده از روش تصمیم گیری چند معیاره، به دلیل پیچیدگی ذاتی که در آن وجود دارد، کار سختی خواهد. به همین منظور، نرم افزارهای تصمیم گیری چند معیاره مفیدی برای پیدا کردن این جواب بهینه با استفاده از روش تصمیم گیری چند معیاره در بازار ارائه شده اند که موضوع بحث این مقاله قرار گرفته اند.

بیشتر بخوانید: موضوعات تحقیقاتی جدید در تصمیم گیری چند معیاره

در این مقاله پس از ارائه یک تعریف کلی از روش تصمیم گیری چند معیاره، به معرفی نرم افزارهای تصمیم گیری چند معیاره خواهیم پرداخت.

تصمیم گیری چند معیاره چیست؟

تصمیم گیری چند معیاره فرآیندی است که منجر به انتخاب یک راه حل برای رسیدن به چندین هدف مطلوب مورد استفاده از میان چندین راه حل موجود می گردد. در واقع این راه حل همان بهینه ترین جواب ممکن برای مسئله خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تصمیم گیری چند معیاره و کاربردهای آن

نرم افزارهای تصمیم گیری چند معیاره

  1. نرم افزار Super Decision

این نرم افزار حل مسئله توسط ویلیام آدامز ابداع شده است. ویلیام آدامز در این نرم افزار از روش های توماس ساعتی استفاده کرده است. با در دست داشتن این نرم افزار قدرتمند به راحتی می توانید در محیط های پیچیده، مدل سازی ریاضی مورد نیاز را انجام داده و بهترین جواب برای مسئله تصمیم گیری خود را پیدا کنید. تخصص اصلی این نرم افزار حل مسائل تصمیم گیری چند معیاره بسیار پیچیده می باشد.

بیشتر بخوانید: مراحل فرآیند حل مسئله

  1. نرم افزار Expert Choice

این نرم افزار نیز از جمله قدرتمندترین نرم افزارها در زمینه حل مسائل به روش تصمیم گیری چند معیاره می باشد که توسط توماس ال ساعتی ساخته شده است. محیط کاری این نرم افزار نسبت به نرم افزار Super Decision راحت تر است و کار کردن با آن نیاز به تخصص خاصی ندارد. روش کار این نرم افزار این است که ابتدا اولویت های به دست آمده را در هر یک از مراحل حل مسئله به هم ترکیب می کند تا در نهایت با توجه به اهداف مسئله، بهینه ترین اولویت را به شما بدهد.

بیشتر بخوانید: معرفی برترین نرم افزارهای آموزش زبان انگلیسی

  1. نرم افزار Smart TOPSIS

تخصص این نرم افزار نیز در زمینه حل مسائل به روش تصمیم گیری چند معیاره، و روش های تصمیم گیری چند معیاره یعنی تصمیم گیری چند هدفه و تصمیم گیری چند شاخصه می باشد. در این نرم افزار می توانید تا ۵۰ معیار و ۱۰۰ جواب مختلف را تحلیل کنید و بهترین جواب ممکن را از آن به دست آورید. محیط کاری این نرم افزار بسیار ساده است و به راحتی می توانید با آن کار کنیدتصمیم گیری

این سه نرم افزار، از جمله بهترین نرم افزارهای تخصصی در زمینه حل مسائل با روش تصمیم گیری چند معیاره هستند، البته می توانید از نرم افزارهای منبع-باز مانند متلب نیز برای حل این مسائل استفاده کنید، اما از آن جایی که این گونه نرم افزارها نیاز به مهارت کدنویسی دارند، بنابراین کار با نرم افزارهای تخصصی برای شما بهتر خواهد بود. در میان این سه نرم افزار، قدرت نرم افزار Super Decision برای حل مسائل پیچیده با روش تصمیم گیری چند معیاره از دو نرم افزار دیگر بیشتر است.

بیشتر بخوانید: معرفی روش های تصمیم گیری چند معیاره