وبلاگ ترینو

ورود به بازار بورس

نکاتی برای ورود به بازار بورس

برای ورود به بازار بورس باید با این بازار آشنایی داشته باشد و نحوه سرمایه گذاری کردن و فروختن سهام را در آن بیاموزید. اما یاد گرفتن ورود به بازار بورس کافی نیست، بلکه شما باید نکاتی را رعایت کنید تا در تلاطم های بازار بورس و کاهش و افزایش قیمت سهام مختلف ضرر نکنید.

بیشتر بخوانید: چگونه وارد بورس شویم؟

از جمله نکاتی که برای ورود به بازار بورس باید در نظر بگیرید، می توان به نکات زیر اشاره کرد:

۱- یک صنعت مناسب را انتخاب کنید

در هنگام ورود به بازار بورس شما باید سرمایه گذاری انجام دهید ولی قبل از سرمایه گذاری باید یک صنعت مناسب را در میان صنایع مختلف انتخاب کنید. صنعت مناسب در بازار بورس صنعتی است که میانگین بازده آن نسبت به میانگین بازده بازار بالاتر باشد. به محض دیدن چنین صنعتی آن را انتخاب کنید.

۲- یک شرکت خوب را در صنعت مورد نظر انتخاب کنید

بعد از انتخاب یک صنعت، خواهید دید که شرکت های بسیاری در درون این صنعت فعالیت می کنند. شما باید معیارهایی مانند حجم معاملات شرکت، تعداد سهام معامله شده، دفعات معامله، تعداد خریدار شرکت و … را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و یک شرکت را که وضعیت بهتری نسبت به دیگر شرکت های درون این صنعت دارد انتخاب کنید. اگر می خواهید از سرمایه گذاری خود مطمئن شوید، برای انتخاب این شرکت با یک متخصص بازار بورس مشورت کنید.

۳- اخبار اقتصادی و سیاسی را دنبال کنید

روزانه چند دقیقه از وقت خود را به صورت منظم به پیگیری کردن اخبار داخلی و خارجی اختصاص دهید. وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور در بالا و پایین رفتن قیمت سهام نقش اصلی را ایفا می کنند بنابراین باید هشیار باشید و طبق این اخبار سعی کنید روند بازار را پیش بینی کنید و بر این اساس معاملاتی را انجام دهید. مثلاً در اخبار گفته می شود که ترامپ از برجام خارج شده، وضعیت بازار در این شرایط تغییر می کند و نوع انجام معاملات نیز باید تغییر کند.

۴- استراتژی داشته باشید

پراکنده حرکت کردن در بازار بورس چیزی را عاید شما نمی کند و ممکن است منجر به ورشکستگی شما شود. سعی کنید برای خود یک استراتژی خرید و فروش داشته باشید و بر همان اساس عمل کنید. افرادی که متخصص در بازار بورس هستند بر اساس اتفاقات خاصی سهام خود را خرید و فروش می کنند.

۵- سبد سهام تشکیل دهید

یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می گوید «هیچ وقت همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید» این ضرب المثل در بازار بورس نیز صادق است. یک سبد سهام تشکیل دهید و از شرکت ها و صنایع مختلف سهم بخرید، این کار باعث کاهش ریسک در سرمایه گذاری شما می شود.

افرادی که در ورود به بازار بورس به این نکات توجه نمی کنند، با یک شکست تلخ مواجه می شوند و شاید دیگر توان مالی برای ورود مجدد به بازار بورس را نداشته باشند. گاهی اولین اشتباه در بازار بورس تبدیل به آخرین اشتباه می شود اما اگر این نکات را که حاصل تجربه متخصصان فعال در بازار بورس است رعایت کنید و طبق یک برنامه ریزی و به صورت اصولی عمل کنید، شک نکنید هرگز طعم تلخ ورشکستگی را در بازار بورس نخواهید چشید.

بیشتر بخوانید: صنایع جذاب برای سرمایه گذاری