وبلاگ ترینو

نکاتی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده

این روزها همه افرادی که فعالیت تجاری دارند و به نوعی وارد کسب و کار شده اند، با اصطلاح مالیات بر ارزش افزوده آشنایی دارند زیرا باید آن را به دولت پرداخت کنند. اگر شما در هر زمینه ای کسب و کاری دارید، باید مالیات بر ارزش افزوده را در زمان مقرر به دولت پرداخت نمایید در غیر این صورت شما مرتکب جرم خواهید شد و تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.

سیستم مالیاتی کشور ما تعیین کرده است که شما به ازای تولید تا توزیع هر کالایی، چه مبلغی (بر حسب درصد) باید به حساب اداره مالیاتی مربوطه واریز نمایید. در این مقاله ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ و سپس نکات مهمی را در مورد مالیات و بر ارزش افزوده به شما معرفی خواهیم کرد.

ارزش افزوده چیست؟

ارزش افزوده (Value-Added) براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت میان ارزش کالا یا خدمات ارائه شده به مشتریان با ارزش کالا یا خدمات خریداری شده توسط مشتریان در یک بازه زمانی مشخص می باشد. ارزش افزوده (VA) نوعی مالیات بر مصرف است و در اکثر کشورهای جهان نیز اجرا می شود. ارزش افزوده مبلغی است که خریدار کالا یا خدمات باید آن را پرداخت کند.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده (Value-Added Tax) یا به اختصار VAT نوعی مالیات غیرمستقیم است. این مالیات در واقع مبلغی است که که خریدار علاوه بر مبلغ خرید کالا آن را به فروشنده پرداخت می کند و فروشنده نیز موظف است که این مبلغ دریافتی را به عنوان مالیات به خزانه دولت واریز نماید. مالیات بر ارزش افزوده به سه دسته مصرفی، درآمدی و تولیدی تقسیم بندی می شود که در ادامه نکاتی را در مورد این مالیات به شما معرفی می کنیم.

نکاتی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده

۱- نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال ۹۸

براساس قوانین جدید مالیاتی کشور، نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۸ همچنان ۹ درصد اعلام شده است. این نرخ در سال ۹۷ نیز همان ۹ درصد اعلام شد. نرخ مالیات بر ارزش افزوده طبق قانون به ۶ درصد مالیات و ۳ درصد عوارض ارزش افزوده تقسیم می شود.

۲- معافیت های مالیاتی

براساس قانون سال ۹۸، به ازای اکثر کالاها و خدمات باید ۹ درصد مالیات پرداخت شود. در این جا دو کالا استثنا محسوب می شوند: سیگار ۱۲ درصد و سوخت هواپیما ۲۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنند.

۳- نحوه محاسبه ارزش افزوده

محاسبه مالیات بر ارزش افزوده بسیار کار راحتی است به این صورت که ۹ درصد (براساس مالیات بر ارزش افزوده سال ۹۸) به قیمت کالا یا خدمتی که به مشتری ارائه می کنید، اضافه می کنید. برای مثال اگر قیمت اصلی کالا ۱۰۰۰ تومان باشد، مالیات بر ارزش افزوده آن ۹۰ تومان خواهد شد یعنی در مجموع باید از مشتری ۱۰۹۰ تومان پول دریافت کنید.

۴- جرایم عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

قانون مالیات کشور دو بند را به جرایم مربوط به عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اختصاص داده است که ماده ۲۲ و ماده ۲۳ نام دارند. این دو ماده به شرح زیر هستند:

ماده ۲۲

«مودیان مالیاتی در صورت انجام ندادن تکالیف مقرر در این قانون و یا در صورت تخلف از مقررات، علاوه بر پرداخت مالیات و جریمه تأخیر، مشمول جریمه های دیگر نیز خواهند شد» حال برای مشاهده بندهای این ماده به این لینک مراجعه کنید.

ماده ۲۳

«تأخیر در پرداخت مالیات های موضوع این قانون در مواعد مقرر، موجب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد در ماه، نسبت به مالیات پرداخت نشده و مدت تأخیر خواهد بود»

مالیات بر ارزش افزوده، نحوه محاسبه آن و آشنایی با قوانین و مقرراتی که توسط دولت برای آن وضع شده است از جمله مهم ترین مواردی هستند که هر فردی (حقیقی و حقوقی) که وارد بازار کسب و کار می شود، باید نسبت به آن ها آگاهی داشته باشد. بدیهی است عدم توجه به این مقررات منجر به پرداخت جریمه های سنگین خواهد بود. در دوره آموزشی آشنایی با قانون مالیات بر ارزش افزوده ۹۸ به خوبی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده و … بحث خواهد شد.