وبلاگ ترینو

آموزشگاه های زبان

وضعیت آموزش زبان در ایران (قسمت۱: از منظر آموزشگاه های زبان)

برخلاف سازمان آموزش و پرورش، آموزشگاه های زبان عملکرد نسبتاً خوبی را در سال های اخیر در امر آموزش زبان از خود نشان داده اند و البته از این راه درآمدهای بسیار زیادی را کسب کرده اند. امروزه به این دلیل که دانش آموزان در آموزش و پرورش قادر به یادگیری زبان نیستند به این آموزشگاه ها مراجعه می کنند.

بیشتر بخوانید: وضعیت آموزش زبان در ایران (قسمت۲: از منظر آموزش و پرورش)

بدون شک آموزشگاه های زبان در چند سال گذشته نقش مهمی را در پیشرفت دانش آموزان در زبان های مختلف در کشور ایفا کرده اند. به عنوان مثال، در زبان انگلیسی که در آموزش و پرورش نیز از دوره راهنمایی تدریس آن را شروع می کند، آموزشگاه های زبان عملکرد بهتری نسبت به آموزش و پرورش در آموزش این زبان به دانش آموزان داشته اند.

نقش آموزشگاه های زبان در پیشرفت دانش آموزان

با توجه به نقص و کاستی هایی که در شیوه تدریس زبان توسط آموزش و پرورش وجود داشته و دارد، آموزشگاه های زبان این فرصت را غنیمت شمرده اند و پا به عرصه آموزش زبان گذاشته اند تا بتوانند این کاستی ها را جبران کنند و در واقع به عنوان یک نقش مکمل برای آموزش و پرورش درآمد بالایی را برای خود کسب کنند.

آیا آموزشگاه های زبان عملکرد موفقی در ایران داشته اند؟

شکی نیست که آموزشگاه های زبان در ایران تا حدود زیادی در این مسیر موفق بوده اند و با اختلاف نسبت به آموزش و پرورش عملکرد بهتری داشته اند. همچنین، دانش آموزان علاوه بر یادگیری خواندن و نوشتن زبان در آموزشگاه های زبان، مهارت های دیگری مانند شنیدن، صحبت کردن و … را یاد می گیرند و در این محیط می توانند مهارت های خود را روز به روز بهتر کنند. بنابراین در پاسخ به این سوال باید گفت بله، می توان عملکرد آموزشگاه های زبان را در پیشرفت زبان ما ایرانی ها مثبت ارزیابی کرد زیرا با تعدد این آموزشگاه ها در سراسر کشور، فضای رقابتی ایجاد شد و در سال های اخیر شاهد بهبود کیفیت آن ها بوده ایم.

آموزشگاه ها در سال های اخیر چه دستاوردهایی داشته اند؟

۱- محیط آموزشی بهتری دارند.

۲- از اساتید ماهر در زمینه آموزش زبان استفاده می کنند.

۳- مشتری مدار بوده و با مشتریان خود برخورد بسیار خوبی دارند.

۴- سیستم ارزشیابی سطح زبان را جدی می گیرند.

۵- از منابع معتبر برای تدریس زبان استفاده می کنند.

۶- به مشتریان خود تخفیف می دهند.

۷- دوره های فشرده و تخصصی برگزار می کنند.

۸- بیش از پیش به استانداردهای جهانی آموزش زبان توجه می کنند.

بیشتر بخوانید: چرا آموزش زبان در ابتدایی ممنوع شد؟

عملکرد ضعیف آموزش و پرورش در حوزه تدریس زبان به دانش آموزان و خروجی بسیار بد این شیوه تدریس باعث ظهور فرصت های بسیار خوبی برای آموزشگاه های زبان شده است. این روزها تقریباً هر کسی به دنبال یاد گرفتن زبان است، یا به آموزشگاه زبان مراجعه می کند یا از منابع آنلاین و الکترونیکی استفاده می کند و خودش با تلاش و کوشش زبان خود را تقویت می کند. بنابراین به طور کلی، نقش آموزشگاه های زبان در سال های اخیر مثبت بوده است.

بیشتر بخوانید: معرفی برترین نرم افزارهای آموزش زبان انگلیسی