وبلاگ ترینو

وضعیت آموزش موسیقی

وضعیت آموزش موسیقی در ایران

با نگاهی به وضعیت آموزش موسیقی در ایران توسط آموزشگاه های آزاد موسیقی می توان به این نتیجه رسید که این حوزه هنوز آشفته و نابسامان می باشد. عدم وجود یک نظام مشخص و منسجم برای آموزش موسیقی در این آموزشگاه ها منجر به اعتراض بسیاری از صاحب نظران در این عرصه شده است. در این مقاله جنبه های مختلف آموزش موسیقی در ایران را بررسی کرده ایم.

بیشتر بخوانید: وضعیت آموزش زبان در ایران (قسمت۱: از منظر آموزشگاه های زبان)

وضعیت آموزش موسیقی در آموزشگاه های آزاد

همانطور که می دانید آموزش موسیقی در ایران عمدتاً توسط آموزشگاه های آزاد موسیقی انجام می شود و هیچ نظم و استاندارد یکدستی در میان این آموزشگاه ها وجود ندارد. بنابراین با یک نگاه کلی و صحبت کردن با تعدادی از افراد صاحب نظر در عرصه موسیقی می توان به این نتیجه رسید که آموزش موسیقی در ایران وضعیت خوبی ندارد.

نهادهای مسئول در آموزش موسیقی در ایران چه نقشی دارند؟

اگرچه تا کنون تلاش های بسیاری از سوی این نهادها برای منسجم کردن این مراکز و آموزشگاه های موسیقی انجام شده است، اما تا به حال پیشرفتی را در این زمینه به طوری که باعث تحول این زمینه شود مشاهده نکرده ایم. از جمله اقداماتی که این نهادها انجام داده اند برگزاری جشنواره آموزشگاه های موسیقی و تهیه بانک اطلاعاتی از این آموزشگاه ها و مراکز آزاد است. می توان گفت که نهادهای مسئول در عرصه موسیقی مقصر هستند.

افزایش تعداد آموزشگاه های موسیقی خوب است یا بد؟

هر سال شاهد این هستیم که تعدادی آموزشگاه موسیقی آزاد به تازگی تاسیس می شوند و در اکثر زمینه های موسیقی هنرجو می پذیرند. هدف اصلی این آموزشگاه ها نیز کسب درآمد است. بدون شک رشد زیاد این آموزشگاه های موسیقی بدون آن که نظارت تخصصی بر آن ها انجام شود نه تنها یک اتفاق خوب نیست، بلکه منجر به از هم پاشیدن نظام موسیقی کشور در بلند مدت خواهد شد. زیرا آموزشگاه ها بدون در نظر گرفتن استانداردها می توانند هر کاری که می خواهند انجام دهند.

چه باید کرد؟

برای خارج کردن موسیقی ایران از این وضعیت لغزنده و رو به فنا، باید نهادهای مسئول به کمک حمایت های دولتی، مراکز آکادمیک موسیقی را در سراسر کشور افتتاح کنند تا جوانانی که علاقه مند به موسیقی هستند بتوانند موسیقی را به صورت اصولی در این مراکز بیاموزند. مزیت اصلی این مراکز این است که نظارت بر روی آن ها وجود دارد و دارای استاندادهایی برای آموزش موسیقی هستند.

به طور کلی این روزها به هر کسی که برای باز کردن آموزشگاه موسیقی آزاد اقدام می کند، مجوز داده می شود. همین امر باعث افزایش رشد نگران کننده این آموزشگاه ها در سراسر کشور شده است. شاید در نگاه اول این رشد خوب به نظر برسد اما در بلند مدت لطمه زیادی را به بدنه موسیقی کشور خواهد زد زیرا هیچ نظارتی بر روی آن ها وجود ندارد. بنابراین وضعیت آموزش موسیقی کشور اگر خوب نیست، یک دلیل آن همین عدم وجود نظارت بر روی آموزشگاه های موسیقی است.

بیشتر بخوانید: وضعیت آموزش زبان در ایران (قسمت۲: از منظر آموزش و پرورش)