وبلاگ ترینو

چالش های حقوقی استارتاپ ها

استارتاپ ها به عنوان یکی از پدیده های قرن روز به روز در حال افزایش هستند و در اکثر موارد زندگی را برای مردم راحت تر می کنند. رشد استارتاپ ها از نظر کمی و کیفی نه تنها یک فضای رقابتی را برای کارآفرینان ایجاد کرده بلکه باعث ایجاد چالش هایی در این حوزه شده است. در این مقاله مهم ترین چالش های حقوقی پیش روی استارتاپ ها را مورد بررسی قرار داده ایم.

بیشتر بخوانید: استارتاپ های موفق در ایران

قبل از این که شما قصد راه اندازی یک استارتاپ را داشته باشید باید چالش های حقوقی و مشکلات احتمالی پیش روی خود را به خوبی در نظر بگیرید اما این چالش ها کدامند؟ در ادامه این مقاله به چند مورد از مهم ترین چالش های حقوقی برای استارتاپ شما اشاره خواهیم کرد.

چالش های حقوقی استارتاپ

۱- ارتباط تجاری میان بنیانگذاران

یکی از چالش های حقوقی پیش روی هر استارتاپ شفاف نبودن رابطه میان بنیانگذاران است. برای حل کردن این چالش بهتر است در همان ابتدای کار به صورت دقیق مشخص کنید که هر یک از بنیانگذاران در استارتاپ شما چه نقشی دارند و پس از درآمدزایی استارتاپ چه میزان سود عاید آن ها می شود.

۲- قرارداد میان استارتاپ و کارکنان

زمانی که استارتاپ رشد می کند، طبیعتاً نیاز به کارکنان بیشتری خواهد داشت. اما برخی از بنیانگذاران به دلایل مختلف حاضر به عقد قرارداد با کارکنان نیستند. اما عدم امضای قرارداد با کارمند خود یک چالش خطرناک برای استارتاپ می باشد بنابراین توصیه می کنیم قراردادی را با بندهای شفاف تنظیم و امضاء نمایید.

۳- ثبت علامت تجاری

هر استارتاپ باید با در نظر گرفتن قوانین مربوط به علائم تجاری، یک علامت تجاری مناسب که تداخلی با قوانین و دیگر علائم نداشته باشد، برای خود به ثبت برساند. عدم ثبت علامت تجاری برای استارتاپ شما زمانی از چالش تبدیل به خطر خواهد شد که مراجع قضایی به دلایل مختلف برند شما را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

۴- تعیین جبران خسارت برای شرکا

بسیاری از استارتاپ ها به دلیل برخورد به مشکلات حقوقی ناشی از عدم تعیین جبران خسارت برای بنیانگذاران و افراد ذی نفع در استارتاپ، با شکست مواجه شده اند. چالش تعیین میزان سودی که عاید هر یک شرکا می شود و همچنین توافق حقوقی بر سر میزان جبران خسارت یک چالش برای هر استارتاپ به شما می رود.

۵- حساب بانکی امن

امنیت و شفافیت در مسائل مربوط به امور مالی و حساب بانکی استارتاپ نیز چالش دیگری برای بنیانگذاران استارتاپ است. این بنیانگذاران باید یک حساب مشترک داشته باشند و برداشت مبالغ زیاد از این حساب باید توسط همه بنیانگذاران تایید شود. این امر مانع از تخلف یکی از شرکا خواهد شد.

۶- تعیین برنامه تجزیه استارتاپ

متأسفانه در بسیاری از موارد بنیانگذاران یک استارتاپ به دلایلی از جمله اختلاف مدیریتی، اختلاف مالی و یا مسائل شخصی تصمیم می گیرند که از هم جدا شوند. تعیین یک برنامه دقیق برای تجزیه استارتاپ یکی از مهم ترین چالش های پیش روی شماست.

۷- توجه به مسائل مالیاتی

یک استارتاپ خوب استارتاپی است که با توجه به حوزه کاری خود قادر به پرداخت مالیات باشد. بنابراین پیش از این که استارتاپ خود را شروع کنید، ابتدا در این مورد تحقیق نمایید زیرا عدم توجه به این چالش مهم می تواند منجر به از بین رفتن آینده استارتاپ شما شود.

۸- توجه به مسائل حقوقی و قانونی بودن استارتاپ

قانون اولین چالش هر استارتاپ است و اگر شما از همان ابتدای کار مسائل حقوقی را در نظر نگیرید، اشتباه بزرگی مرتکب شده اید. بنابراین اگر اطلاعی در این زمینه ندارید، با یک مشاور یا متخصص در حوزه مورد نظر در مورد مسائل حقوقی بحث کرده و مراحل حقوقی را طی کنید تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید.

یکی از مهم ترین مسائلی که هر استارتاپ باید در همان بدو تولد خود به آن توجه کند، مسائل حقوقی است. در کارگاه جامع چالش های حقوقی استارتاپ، تمامی این چالش ها و ترفندهای حقوقی به همراه قوانین مربوط به عقد قراردادهای مربوط به جذب سرمایه برای استارتاپ به شما آموزش داده می شود تا زودتر مسیر رشد و ترقی را طی نموده و استارتاپ خود را به مرحله درآمدزایی برسانید.

بیشتر بخوانید: با مدیران استارتاپ های موفق آشنا شوید (قسمت ۱: دیجی کالا)