وبلاگ ترینو

باز کردن حساب ارزی

چگونه حساب ارزی باز کنیم؟

حساب ارزی نوعی حساب است که در آن به جای استفاده از ریال، از ارز خارجی استفاده می شود و نوعی سپرده گذاری محسوب می شود. نظام بانکی به جریان انداختن ارز موجود در دست مردم این حساب های ارزی را برای آن ها افتتاح می کند. در این مقاله به نحوه باز کردن حساب ارزی پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: چگونه پولدار شویم؟

باز کردن حساب ارزی کار سختی نیست فقط باید چند شرط را برای باز کردن حساب ارزی رعایت کنید. این شرایط عبارتند از:

۱- رعایت محدودیت موجودی

برای باز کردن حساب ارزی مدت دار باید حداقل موجودی ۱ واحد ارزی می باشد. یعنی اگر شما از ارز دلار استفاده کنید، حداقل موجودی لازم برای باز کردن حساب ارزی برای شما ۱ دلار خواهد بود. البته این قاعده کلی باز کردن حساب های ارزی است و ممکن است در میان بانک های مختلف این مبلغ تفاوت داشته باشد.

۲- رعایت کردن محدودیت زمانی برای سپرده گذاری

یک شرط دیگر هم که برای باز کردن حساب ارزی باید رعایت کنید این است که تا ۳۰ روز بعد از باز کردن حساب ارزی نمی توانید در آن سپرده گذاری کنید. با توجه به این که حداقل مدت زمانی که می توان در حساب های ارزی سپرده گذاری کردن ۳۰ روز است، شما می توانید بعد از یک ماه شروع به سپرده گذاری کنید.

۳- به نرخ سود بانک مورد نظر توجه کنید

یکی از مهم ترین عواملی که در انتخاب بانک برای باز کردن حساب ارزی نقش دارد نرخ سودی است که بانک ها ارائه می دهند. با جستجو در اینترنت یا مراجعه حضوری به بانک ها می توانید از این نرخ سود باخبر شوید. البته نرخ سود بانکی برای حساب ارزی تنها معیار نیست و نمی توان گفت هر بانکی که سود بیشتری دهد، برای سپرده گذاری بهتر است.

۴- نوع واریز نرخ سود توسط بانک را تعیین کنید

شما باید از همان ابتدا تعیین کنید که می خواهید چگونه مبلغ مربوط به نرخ سود خود را از بانک دریافت کنید. برخی بانک ها ماهانه و برخی سالانه این سود را به شما پرداخت می کنند. بنابراین مثلاً اگر نیاز به پرداخت ماهانه این سود داشته باشید باید بانک هایی را انتخاب کنید که این ویژگی را داشته باشند.

۵- رعایت حداکثر سپرده گذاری

بر اساس قانون مبارزه با پولشویی، هر فرد حداکثر می تواند پانزده میلیون تومان را بابت تمامی ارزهای مجاز به صورت نقدی به بانک تحویل دهد و بیشتر از آن خلاف قوانین بانکی است. توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد زیرا گاهی شما بدون اطلاع داشتن از این قانون، با سهل انگاری ممکن است با مشکل مواجه شوید یا حتی تحت پیگرد قانونی قرار بگیرید.

نکات بسیاری در مورد باز کردن حساب ارزی در بانک ها وجود دارد که شما با مراجعه به هر بانک می توانید این اطلاعات را به صورت کامل دریافت کنید و بعد از مطالعه این شرایط، اقدام به باز کردن حساب ارزی کنید. اگر فرصت مراجعه حضوری به بانک را ندارید می توانید از طریق سایت هر بانک، در قسمت سپرده گذاری، اطلاعات مربوط به نحوه باز کردن حساب ارزی را مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید: چگونه پس انداز کنیم؟