وبلاگ ترینو

یادگیری طب سنتی

چگونه طب سنتی را یاد بگیریم؟

برای یادگیری طب سنتی باید دو مرحله عملی و نظری را به صورت مجزا یاد بگیرید. از آنجایی که استعداد نقش زیادی در یادگیری طب سنتی ندارد، شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا طب سنتی را به صورت حرفه ای بیاموزید. در این مقاله سوال چگونه طب سنتی را یاد بگیریم؟ پاسخ خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی با طب سنتی

برای یادگیری طب سنتی و تامین سلامت بدن معمولاً باید نیازهای انسان را به شش دسته زیر تقسیم بندی کنیم و آن ها را رفع کنیم:

  • هوا
  • تغذیه
  • خواب و بیداری
  • حبس و دفع (به معنای پاکسازی جسم از مواد آلوده است)
  • تنظیم حرکت و سکون بدن
  • حالات روحی (یا به عبارت دیگر اعراض نفسانی)

به بیان خیلی ساده، سلامتی یا بیماری هر انسانی به این شش عامل بستگی دارد. هدف طب سنتی و یادگیری طب سنتی به طور کلی تامین نیازهای اساسی بدن می باشد بنابراین شناخت این عوامل و توجه به آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر بخواهیم یک تقسیم بندی مناسب در حوزه طب سنتی ارائه کنیم، طب سنتی شامل سه قسمت زیر است:

۱- پیشگیری

مهم ترین کاری که شما باید در مرحله پیشگیری در مسیر یادگیری طب سنتی انجام دهید این است که تا جای ممکن اطلاعات خود را افزایش دهید. مثلاً قبل از غذا دست هایمان را تمیز کنیم، مسواک بزنیم، به پهلوی راست بخوابیم.

۲- تغذیه

یادگیری مسائل حول تغذیه نیز یکی از بخش های مهم در یادگیری طب سنتی است. به عنوان مثال یک غذا طبع گرم دارد و یک غذا طبع سرد. افرادی که قصد یادگیری طب سنتی را دارند باید این خاصیت غذاها واقف باشند. شما با کسب این اطلاعات می توانید از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنید. مثلاً افرادی که ماهی بخورند و طبع سرد داشته باشند، ممکن است دچار کمردرد یا سستی بدن شوند، بنابراین تجویز طب سنتی برای این افراد خوردن خرما در کنار ماهی است.

۳- درمان

 درمان در یادگیری طب سنتی حوزه ای است که اکثریت افراد قادر به موفق شدن در آن نیستند. دلیل این امر دوره های مختلفی است که در زمینه طب سنتی برگزار می شوند و نمی توانند به خوبی درمان را به افراد بیاموزند. برای طبیب شدن یا یادگیری درمان در طب سنتی باید ابتدا دو دوره را بگذرانید:

  • دوره طب نظری

در این دوره باید کتاب های مختلفی از جمله کتاب قانون، قانونچه، ذخیره را باید مطالعه کنید تا با ادبیات طب سنتی آشنا شوید.

  • دوره طب عملی

در دوره طب عملی باید در کنار دست یک طبیب معتبر کار کنید و تجربه خود را به صورت عملی در زمینه طب سنتی افزایش دهید.

به طور کلی اگر می خواهید طب سنتی را یاد بگیرید بهتر است وارد مرحله طب نظری شوید و کتاب مشهور قانونچه نوشته قغمینی را مطالعه فرمایید. در کنار مطالعه این کتاب، می توانید به کتاب ذخیره نیز مراجعه کنید تا اطلاعات تکمیلی در مورد طب سنتی را فرا بگیرید. مزاج شناسی در یادگیری طب سنتی نقش مهمی دارد بنابراین سعی کنید همواره آموزه های خود از مرحله طب نظری را به صورت عملی در اطراف خود بررسی کنید.

 بیشتر بخوانید: درمان مشکلات روانی با طب سنتی