وبلاگ ترینو

تشخیص طلا

چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

طلای قلابی طلایی است که عیار آن کمتر از ۱۰ باشد اما آیا شما به صورت طبیعی می توانید این میزان عیار را تشخیص دهید؟ خیر. بنابراین برای این که بتوانید طلای واقعی را از طلای قلابی تشخیص دهید باید نکات موجود در این مقاله را با دقت مطالعه کرده و روش های تشخیص طلا را به خاطر بسپارید.

روش های تشخیص طلا عبارتند از:

۱- تشخیص طلا با بررسی فیزیکی:

برای بررسی فیزیکی طلا، به دنبال نشانه های زیر باشید:

  • ۱-۹۹۹
  • ۹۹۹-۱
  • ۱۰K
  • ۱۴K
  • ۱۸K
  • ۲۲K
  • ۲۴K

اگر طلای شما این نشانه ها را داشت، به احتمال زیاد اصل است. البته هر طلایی این نشانه ها را داشته باشد لزوماً واقعی نیست. حال اگر رنگ طلا در قسمتی رفته بود یا در آن قسمت کم رنگ تر شده بود، بدانید که فقط روکش طلا دارد.

۲- تشخیص طلا با گاز گرفتن

گاز گرفتن یکی از روش های تشخیص طلای واقعی از بدل است ولی دقت زیادی ندارد. بعد از گاز گرفتن به قسمت مورد نظر نگاه کنید، معمولاً باید جای دندان شما تو رفته باشد و هر چه بیشتر تو رفتگی وجود داشته باشد، میزان عیار طلا بیشتر است.

۳- تشخیص طلا با اسید نیتریک

قبل از هر توضیحی باید گفت که این ماده بسیار خطرناک است و بدون داشتن تجهیزات آزمایشگاهی نباید از آن استفاده کنید. برای تشخیص طلا با اسید نیتریک که بهترین روش تشخیص طلا نیز می باشد، طلا را در یک ظرف استیل قرار داده و یک قطره از اسید نیتریک را روی آن بریزید. اگر هیچ واکنشی را مشاهده نکردید، طلای شما اصل است و اگر شیری رنگ شد، جنس مورد نظر نقره یا روکش طلاست.

۴- تشخیص طلا با شناور کردن

طلای خود را به سادگی در درون یک لیوان آب بیاندازید. بسیاری از فلزات قلابی و نامرغوب در این حالت بر روی آب شناور می شوند اما اگر طلای شما اصل باشد به کف آب خواهد رفت.

۵- تشخیص طلا با استفاده از سرامیک

شاید ساده ترین روش برای تشخیص طلا همین است. یک جسم سرامیکی (مانند ظرف) که لعاب نداشته باشد را آماده کرده و طلای خود را روی آن بکشید. اگر خطوط به جای مانده ناشی از کشیدن طلا روی سرامیک سیاه باشد، طلا قلابی است و اگر این خطوط طلایی رنگ باشد، طلای مورد نظر اصل است.

۶- تشخیص طلا با آزمایش مغناطیسی

می دانیم که طلا خاصیت مغناطیسی ندارد بنابراین اگر یک آهنربا را در نزدیک آن قرار دهید و به آهنربا بچسبد، باید بدانید که طلا قلابی است. توجه داشته باشید که تست کردن طلا با آهنربا تنها یکی از راه های تشخیص دادن طلا می باشد و نباید به همین یک روش اکتفا کنیم.

روش های مختلفی برای تشخیص طلای واقعی از طلای قلابی وجود دارند که در میان آن ها استفاده از اسید نتیریک حرفه ای ترین و دقیق ترین روش است. اما اسید نیتریک یک ماده خطرناک است و ممکن است به بدن شما آسیب برساند بنابراین توصیه می کنیم ابتدا روش های دیگر را انجام دهید و اگر مطمئن نشدید، آن گاه طلای خود را برای آزمایش با استفاده از اسید نیتریک نزد یک طلا فروش ببرید.

بیشتر بخوانید: چگونه طبع خود را بشناسیم؟