وبلاگ ترینو

کاربردهای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

کاربردهای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) نوعی تحلیل رفتار بالینی در حوزه روان درمانی است که با استفاده از شیوه های مختلفی سعی در متعهد کردن افراد و تغییر دادن رفتارهای بد آن ها دارد. درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد کاربردهای گسترده ای نیز در حوزه روان درمانی دارد. در این مقاله کاربردهای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد را به شما معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید: درمان اضطراب به روش پذیرش و تعهد

امروزه علوم روانشناسی و روانپزشکی با استفاده از روش های مختلف و حتی در برخی موارد جدیدی سعی در درمان اختلالات بشریت دارند که روش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد یکی از این روش ها می باشد. در این مقاله در مورد کاربردهای اصلی این روش بحث می کنیم.

اگر بخواهیم به صورت مختصر و مفید صحبت کنیم، کاربردهای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد عبارتند از:

۱- کاربرد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در کاهش مشکلات بین فردی

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر روی کاهش مشکلات بین فردی نیز موثر است. این درمان با تکیه بر ذهن آگاهی، پذیرش و آشنایی با ساختارهای رفتاری بین دو فرد می تواند به دو فرد به گونه ای تلقین کند که مشکلات فی مابین را پذیرفته و برای بهتر شدن این رابطه با استفاده از تکنیک های ذهن آگاهی تلاش کنند.

۲- کاربرد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در کاهش اضطراب، استرس و افسردگی

در مطالعه ای که در شهر سنندج بر روی زنان دارای تجربه روابط زناشویی (عاطفی، جنسی) انجام شده است، کارایی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای کاهش علائم استرس، اضطراب و افسردگی در این میان مشارکت کنندگان بررسی شد و مشخص شد که این روش درمان دارای اثربخشی خوبی برای درمان این افراد است (منبع).

۳- کاربرد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در توهمات شنوایی

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) بر روی پذیرش کامل این توهمات و به طور همزمان دستیابی به اهداف ارزشمندی در زندگی فرد بیمار، علی رغم داشتن توهمات شنوایی، تمرکز دارد. بنابراین از این نظر نسبت به روش های سنتی درمان شناختی رفتاری یا استفاده از داروهای ضد جنون بسیار جدیدتر و شاید کاراتر به نظر می رسد.

۴- کاربرد درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش بر افزایش عزت نفس نوجوانان

در یک مطالعه ای که در سال ۹۶ منتشر شد، مشخص شده است که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر کاهش اضطراب و افزایش عزت نفس نوجوانان بین ۱۴ تا ۱۸ سالی که دارای لکنت زبان هستند تاثیر مثبت و موثری دارد (منبع). از آنجایی که لکنت نوعی آشفتگی در بخش گفتاری مغز است که فرد با استفاده از این درمان ابتدا آن را می پذیرد و سپس تلاش می کند تا عملکرد خود را با وجود این لکنت در مدرسه و زندگی روزمره بهبود دهد.

پژوهش های بسیار زیادی بر روی کاربردهای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در ایران و جهان انجام شده اند. شاید رایج ترین کاربرد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد کاهش اضطراب و کاهش علائم افسردگی باشد در عین حال که اختلالات دیگری مانند استرس شدید، مشکلات بین فردی و … را درمان می کند. مبنا و اساس درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، استفاده از تکنیک های ذهن آگاهی است.

بیشتر بخوانید: اصول درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد