وبلاگ ترینو

کنترل کیفیت چند متغیره

کنترل کیفیت چند متغیره چیست؟

کنترل کیفیت چند متغیره روشی در حوزه کنترل کیفیت آماری است که برای کنترل چند متغیر همبسته به صورت همزمان به کار برده می شود. هر کارخانه یا واحد تولیدی باید با استفاده از این روش، سطح کیفیت محصولات خود را کنترل نماید تا قادر به باقی ماندن در بازار رقابت با رقبای خود باشد. در ادامه بیشتر در مورد کنترل کیفیت چند متغیره خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: از اصل شش سیگما چه می دانید؟

ابتدا ارائه یک تعریف شفاف و واضح از کنترل کیفیت چند متغیره برای فهم این حوزه لازم و ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل ما ابتدا یک تعریف خلاصه و مفید را از این روش ارائه می کنیم و سپس به بررسی کاربردهای آن در زمینه های مختلف می پردازیم.

تعریف کنترل کیفیت آماری

کنترل کیفیت (QC) یا کنترل کیفیت آماری (SQC) یکی از مهم ترین روش های مهندسی کیفیت در کارخانه ها می باشد. یک مهندس کنترل کیفیت با استفاده از روش های کنترل کیفیت باید مطمئن شود که محصولات تولید شده دارای مرغوبیت مورد نیاز هستند. در یک تعریف ساده، کنترل کیفیت به معنای بررسی یک محصول و انجام آزمون یا آزمایش های لازم بر روی محصول برای اطمینان از مشخصات کیفی محصول می باشد.

هدف اصلی کنترل کیفیت آماری چیست؟

بدون شک با توجه به تعریف بالا، اصلی ترین هدف کنترل کیفیت آماری و روش های مورد استفاده در این زمینه ابتدا بررسی کیفیت محصولات تولید و سپس ارائه راهکارهایی برای بهبود این کیفیت در کارخانجات می باشد.

تعریف کنترل کیفیت چند متغیره

کنترل کیفیت چند متغیره نیز همان تعریف کنترل کیفیت ساده را دارد با این تفاوت که در این جا حالت چند متغیره برقرار است. کنترل کیفیت چند متغیره به صورت همزمان می تواند بیش از دو متغیر کیفیت را که با هم همبستگی دارند، نظارت و بررسی کند.

در این روش، برای یافتن نقاط خارج از کنترل از آماره T2-هتلینگ استفاده می شود که این آماره بسته به ویژگی های پارامترهای جامعه از یکی از توزیع های F، کای-دو یا بتا پیروی می کند.

کاربرد کنترل کیفیت چند متغیره در تولید

نظارت متغیرهای کیفیت به صورت همزمان یک ضرورت در کارخانجات تولیدی می باشد، بنابراین کنترل کیفیت چند متغیره کاربرد وسیعی در سراسر دنیا به خصوص در حوزه تولید محصولات و اطمینان حاصل کردن از کیفیت آن ها دارد.

وظیفه یک مهندس کنترل کیفیت چیست؟

امروزه هر کارخانه ای دارای سطح استاندارد مشخصی برای تولید محصولات است و بنابراین یک مهندس کنترل کیفیت باید با دقت این استانداردها را در روش کنترل کیفیت چند متغیره به کار گیرد تا محصول تولید شده دارای استانداردها و کیفیت مورد انتظار مشتریان باشد.

بعد از جنگ جهانی دوم، مبحث کنترل کیفیت آماری توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرد و دلیل این جلب توجه این بود که کشورهای مختلف نیاز به استفاده از کنترل کیفیت برای تولید محصولات خود داشتند. نمودارهای کنترل آماری و استفاده از کنترل کیفیت چند متغیره برای نظارت و بازبینی فرآیندهای تولید، از جمله قدرتمندترین ابزارها در زمینه کنترل کیفیت می باشند.

بیشتر بخوانید: مهارت های مورد نیاز برای یک مهندس صنایع